Milan, fantazisti i ri vjen nga Gjermania?

Është një listë me të vërtetë e gjatë e mesfushorëve sulmues të cilët po studion Milani për të zëvendësuar Hakan Calhanoglu.

Dje aventura e turkut me fanellën e Milanit përfundoi zyrtarisht. Inter ka njoftuar afrimin e lojtarit.

Zgjedhja e ish-fantazistit kuqezi i befasoi të gjithë, por jo lamtumira e tij, e cila dukej vërtet e shkruar.

Për Milanin, i cili vazhdon kërkimet për numrin e ri dhjetë, nuk është befasi. Për trashëgimtarin e Calhanoglu, megjithatë, do të duhet të presim edhe pak, me kuqezinjtë që nuk dëshirojnë të bëjnë një gabim në blerje.

Ditët e fundit është bërë emri i Zaccagni, një profil që pëlqehet, por që vështirë se do të vijë për të veshur fanelën me numrin dhjetë.

Mund të përfaqësojë një mundësi, me përfshirjen e lojtarëve të tillë si Conti dhe Caldara, por si alternativë.

Situata e lidhur me Hakim Ziyech duhet të monitorohet me kujdes. Marokeni është jashtë planeve të Chelsea dhe marrëdhëniet e shkëlqyera midis klubeve mund të favorizojnë ardhjen e tij në Milano.

Nevojitet kohë dhe durim (kosto mbetet problemi, si në rrogë, ashtu edhe në karton), kontaktet midis palëve po vazhdojnë.

Ndërkohë, Milani shikon edhe profile të tjera. Dani Ceballos është i pëlqyer prej disa kohësh, por deri më tani përparësia me Real Madrid është konfirmimi i Brahim Diaz.

Tuttosport në stendat e lajmeve këtë mëngjes, konfirmon emrat e sapo listuar, por gjithashtu nënvizon interesin për Marcel Sabitzer.

Futbollisti i lindur në 1994, që luan te Leipzig, po tregon veten me fanellën e Austrisë në Kampionatin Evropian.

# (L) and # (R) in action during the German DFB Cup final soccer match between RB Leipzig and Borussia Dortmund in Berlin, Germany, 13 May 2021.

Të shtunën e ardhshme do të ketë një shans për ta parë atë kundër Italisë, në raundin e 16 të turneut.

Sabitzer është kthyer nga një sezon i shkëlqyeshëm me klubin gjerman: ai ka 9 gola dhe 7 asistime në 39 ndeshje të luajtura.

Vlera e tij në treg, megjithatë, është me të vërtetë e lartë: transfermarkt përcakton çmimin në 42 milion euro.

Një çmim disproporcional, i cili mbase nuk i korrespondon realitetit për faktin e vetëm se kontrata e toj do të skadojë për më shumë se një vit, më 30 qershor 2022.

Në fakt, përpara se De Paul të shkonte te Udinese (ende duhet të bëhet zyrtar) Sabitzer ishte objektivi dhe, madje, në mediat gjermane, doli edhe vlera e kartonit: 15-20 mln euro.

Kjo sepse vetë lojtari ka kërkuar largimin. Tani duhet të kuptohet se çfarë rroge kërkon dhe komisioni i agjentit…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu