Milan, fanella e re jashtë fushe: të dhëna për të ardhmen | VIDEO

Është koha për prezantime te Milani. Këtë herë është deri në fanellën e dytë. Prej ditësh, thashethemet për uniformën jashtë fushe, rreptësisht e bardhë, nuk janë ndalur, por data në të cilën ajo do të zbulohet zyrtarisht është 21 korriku i ardhshëm.

Milan – përmes një video të publikuar në kanalet e tyre zyrtare sociale – njoftoi ditën e prezantimit. Siç është zakon, vëmendja e fansave drejtohet te ‘modelet’ që mbajnë fanelen në klip.

Këto shpesh janë të dhëna tregu por jo gjithmonë. Në këtë rrethanë në video janë të pranishëm liderët Zlatan Ibrahimovic dhe Simon Kjaer.

Të dy janë qartë të sigurt për një të ardhme në Milano. Për mbrojtësin danez, siç u tha, rinovimi i kontratës është gati. Nuk ka dyshim për këtë.

Sidoqoftë, ka disa dyshime për tre lojtarët e tjerë, Franck Kessie, Alessio Romagnoli dhe Rafael Leao.

Lidhur me mesfushorin e Bregut të Fildishtë, synimet e Milanit janë të qarta: kuqezinjtë absolutisht duan të zgjasin kontratën e lojtarit. Pas lamtumirës së Donnarumma dhe Calhanoglu, klubi nuk ka mundësi të humbasë një trashëgimi si Kessie.

Milani është i gatshëm të plotësojë kërkesat e agjentit të Kessie, i cili kërkon 6 milion euro neto në sezon. Kur lojtari të kthehet nga Lojërat Olimpike, ata do të përpiqen të sqarojnë: ato do të jenë ditët e së vërtetës.

Sa i përket kapitenit, sidoqoftë, ndjesia është se ai mund të qëndrojë me kuqezinjtë deri në skadimin e kontratës së tij.

Deri më sot, një rinovim është i vështirë por edhe një shitje. Milani shpreson të gjejë një zgjidhje, por të merresh me Mino Raiola nuk është aspak e lehtë.

Nga ana tjetër, Rafael Leao është emri më i përfolur i momentit. Sulmuesi përflitet si një sakrificë ekonomike dhe ndoshta shkëmbim me Lazio-n me Luis Alberto por gjithashtu me disa ekipe angleze dhe gjermane.

Kontrata e tij te Milan skadon në 2024 dhe klubi vështirë se do ta lejojë atë të shkojë për një shumë prej më pak se 30 milion euro.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu