Milan-Donnarumma, “ndeshja” me Raiola ende nuk ka nisur! Rruga e ndërmjetme: detajet!

Hap pas hapi, ndeshje pas ndeshje… Ky është urdhërimi aktual i Milanit: së pari, përparësia!

Dhe ajo do të jetë sonte në fushën e Shamrock Rovers (Irlandë, ora 20:00) pastaj një ndeshje po aq e rëndësishme pas tavolinës, ajo që ka të bëjë me rinovimin e Gianluigi Donnarumma.

Të dy sfidat, pa dyshim, fshehin kurthe, por Milani e di se mund të luajë letrat e saj me aftësi dhe dinakëri. Në këtë kuptim – sipas Corriere della Sera – “ndeshja” për rinovimin e Donnarumma është e lidhur me grackat e paraprake: nëse kuqezinjtë nuk hyjnë në grupet e Ligës së Evropës ata mund të detyrohen të bëjnë një transferim të rëndësishëm dhe emri i Donnarumma mund të jetë në mesin e kandidatëve.

Sfida për rinovimin do të jetë vjeshta, por të dy protagonistët tashmë po ngrohen për të përfunduar negociatat me kushte po aq të favorshme.

Duke parë lojën nga perspektiva kuqezi, sfida që do t’i shohë ata përpara agjentit të Donnarumma do të jetë pa dyshim e vështirë por e realizueshme.

Milani – sipas Corriere della Sera – do të jetë në gjendje të llogarisë ndihmën e vetë portierit, vullnetit të tij: Gigio, në fakt, dëshiron të qëndrojë te Milani dhe ky vullnet i deklaruar mund të jetë në avantazh të klubit.

Kërkesa për rritje rroge, megjithatë, sipas Corriere della Sera, është vullneti i rënë dakord midis vetë portierit dhe agjentit të tij dhe kjo përfaqëson grackën e pashmangshme, veçanërisht për një klub si Milani i cili ka vendosur një politikë të saktë në frontin e rekrutimit dhe buxhetit të rrogave.

Kompromisi mund të gjendet në gjysmë të rrugës. Si në çdo negociatë që respekton vetveten, palët e përfshira kanë vizione të ndryshme por për të arritur në një përfundim, thënia e famshme “në gjysmë të rrugës” duhet të gjendet.

Pasi është konstatuar se kërkesa e parë e lojtarit duhet të përfshijë një rritje të konsiderueshme, përgjigja kuqezi mund të jetë e kënaqshme: një shifër që mund të konfirmohet midis 7 dhe 8 milion euro për sezon.

Këto, pra, mund të jenë numrat e kontratës së ardhshme të Donnarumma sipas Corriere della Sera, një figurë e rëndësishme por që do të përfaqësonte kompromisin për ta parë portierin e talentuar të veshur ende kuqezi.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu