Milan dhe Juventus ndezin merkaton e sulmit! Në garë për shërbimet e zbulimit të Serie A

Zlatan Ibrahimovic do të humbasë vetëm Milan-Genoa, e planifikuar për të dielën në 12.30.

Do të jetë një mundësi për të parë Mario Mandzukic në veprim. Kroati, pasi u kthye në grup javën e kaluar, po vazhdon të punojë me pjesën tjetër të shokëve të tij të skuadrës…

Është vërtet e komplikuar që Pioli vendos ta dërgojë atë në fushë që nga minuta e parë, por ai duhet të jetë në gjendje të gjejë hapësirë ​​gjatë ndeshjes.

Kandidati numër një për një fanellë fillestare është Rafael Leao. Portugezi – që vjen pas golitnë Parma – nuk ka dhënë rezultatet e shumëpritura si sulmues kryesor, ndaj edhe u mor Mandzukic në janar.

Milani nuk ka ndërmend ta gjejë veten vetëm me Ibrahimovic përpara. Sulmuesi suedez, gjithashtu për shkak të moshës së tij, është i prirur të humbasë shumë lojëra dhe nevojitet dikush që mund ta zëvendësojë atë në mënyrën më të mirë të mundshme.

Mandzukic, siç u tha, gjithçka luhet në këto ndeshje të fundit dhe kundër Genoa është me të vërtetë një mundësi e shkëlqyer për të mos bërë që mungesa e suedezit të ndihet dhe ndoshta për të provuar të fitojë një rinovim kontrate.

Ideja e Milanit është të mbështesë 39-vjeçarin me një sulmues më të ri, ndoshta që e njeh mirë Serie A.

Kuqezinjtë kanë qenë në gjurmët e Dusan Vlahovic për disa kohë. Të bindësh Fiorentinën të heqë dorë nga sulmuesi i tyre nuk do të jetë e lehtë. Nevojiten 40-50 milion euro, një shifër e rëndësishme dhe Milan gjithashtu do të duhet të merret me një ankand të rëndësishëm.

Pothuajse të gjithë e pëlqejnë Vlahovic: Roma dhe Juventus e duan atë në Serie A, ndërsa jashtë vendit, veçanërisht Liverpool.

GENOA, ITALY – NOVEMBER 26: Gianluca Scamacca of Genoa CFC celebrates after scoring the goal 1-1 during the Coppa Italia match between UC Sampdoria and Genoa CFC at Stadio Luigi Ferraris on November 26, 2020 in Genoa, Italy. (Photo by Paolo Rattini/Getty Images)

Beppe Di Stefano, një gazetar i Sky Sport, i cili ndjek nga afër Milan, konfirmon interesin e Maldini dhe Massara për sulmuesin serb të lindur në 2000 por nuk është i vetmi profil i ndjekur.

Kuqezinjtët do të ishin akoma në gjurmët e Gianluca Scamacca. Italiani në pronësi të Sassuolo është një vit më i vjetër dhe ka një vlerësim prej rreth 25 milion euro.

Nëntë gola të shënuar për Genoa në sezon, pesë në kampionat dhe katër në Coppa Italia.

Në dimër Scamacca u fut në fokusin e Milanit por edhe të Juventusin, ekipit që ai shënoi të dielën e kaluar.

Kontratat që skadojnë në 2022 nga Cristiano Ronaldo dhe Paulo Dybala sugjerojnë që bardhezinjtë do të lëvizin fuqimisht për të përmirësuar sulmin e tyre në verë.

Gjithashtu e nevojshme të kuptohet se çfarë do të ndodhë me Alvaro Morata, i cili mbërriti me formulën e huazimit: është e vështirë, deri më sot, për Juventusin të vendosë të ushtrojë shpengimin e caktuar në 45 milion euro.

Prandaj ka shumë të ngjarë që Milani dhe Juventusi ta gjejnë veten duke luftuar në treg për një qendër sulmues të ri.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu