Milan, cili është Tonin. Bomberi me pasion për Alpinët i thirrur nga Pioli në Firence si “debutues”

Falë mungesave të shumta në sulm, Stefano Pioli duke peshkuar në radhët e ekipit Milan Primavera (të rinjtë) për ndeshjen kundër Fiorentina, ka zgjedhur Riçardo Tonin, sulmues i datëlindjes 2001 dhe pikë kyçe e ekipit të drejtuar nga Federico Giunti.

Le të mësojmë më shumë rreth talentit kuqezi, tashmë në stol në ndeshjen e dyfishtë të Ligës së Evropës me Manchester United, por këtë herë në thirrjen e parë në Serie A.

Alpini i Brogliano-s. Shumë i ri, por tashmë me një pseudonim: i lindur më 30 janar 2001 në Arzignano dhe i rritur në Brogliano, një qytet i vogël në provincën e Vicenza, Tonin u vu re nga skautët e Milanit kur mbante bluzën Trissino.

Në moshën katërmbëdhjetë vjeç ai u transferua te kuqezinjtë, pasi fitoi kampionatin rajonal “Giovanissimi” me datëlindjen 2000, duke arritur 40 gola si nën moshë.

Dhe pas çdo goli ai feston duke kujtuar Alpinët: një mënyrë për të bërë homazhe në traditën e tij familjare, të lidhur me trupat malore të Ushtrisë Italiane, siç e shpjegoi ai vetë në të kaluarën.

Sulmuesi i parë klasik, në zonën e penalltisë, pak më shumë se një metër dhe tetëdhjetë i gjatë, gjatë viteve ai ka mësuar të japë kontributin e tij në manovrën e ekipit.

Në këtë sezon të Serie A, siç dihet, i ndikuar shumë nga ndalesa dhe rikthimi, të diktuara nga pandemia, ai shënoi dy gola dhe dy asist në trembëdhjetë paraqitje me ekipin Primavera.

Sezonin e kaluar ishte më “pjellor”: tetë gola dhe po aq asistime, duke vërtetuar aftësinë për të ndihmuar shokët e skuadrës, në tetëmbëdhjetë ndeshje të kampionatit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu