Milan, çfarë po ndodh me Messias? Ndeshja e debutimit të mundshëm!

Junior Messias dhe rasti i çuditshëm që shqetëson tifozët e Milanit. Pse braziliani nuk ka luajtur as edhe një minutë me fanellën kuqezi? Në këtë artikull ne përpiqemi të japim një shpjegim logjik për mungesën e tij, e çuditshme pasi nuk është thirrur kurrë.

Së pari le të përpiqemi të kuptojmë nëse Messias Junior mund të bëhet një rast. Tifozët e Djallit duan të kuptojnë pse ai nuk është ende në mesin e lojtareve në dispozicion të Piolit, të paktën për të luajtur minutat e fundit të një ndeshjeje.

Stefano Pioli është marrë shpesh me këtë temë në konferencat e ndryshme për shtyp këtë sezon, por përgjigjja është gjithmonë e njëjtë: “Junior Messias po punon për të hyrë në gjendje. Ai nuk është ende fizikisht gati, por së shpejti do të jetë”.

Këtu, dashamirët e Milanit do të donin të kuptonin se çfarë do të thotë trajneri me “së shpejti”. Sepse Messias, para se të bashkohej me Rossonerët, ishte akoma lojtar i Crotone, klub me të cilin po bënte stërvitje atletike.

A është e mundur që ai të mbërrijë në Milanello duke u paraqitur në kushte katastrofike?

Tani kemi arritur javen e gjashtë të kampionatit dhe ende nuk ka asnjë gjurmë të Messias. Fjalët e tij të dashurisë ndaj historisë së Milanit janë të admirueshme, braziliani synon të japë shumë gëzime për publikun e San Siro, por për ta bërë këtë ai do të duhet të dalë në fushë herët a vonë…

Jashtë skuadrës edhe kundër Spezia dhe, pothuajse me siguri në Ligën e Kampionëve kundër Atletico, hipoteza për të parë Junior Messias në dispozicion të Pioli në ndeshjen e ardhshme të kampionatit kundër Atalanta bëhet gjithnjë e më e mundshme.

Nëse ai nuk arrin as për atë ndeshje, prania e tij në listën e skuadrave do të bëhet e sigurt kur të kthehet kampionati nga pushimi për ndeshjet e kombëtares.

Tifozët e Milanit vazhdojnë ta presin atë, Messias po pret më gjatë nga sa duhet. Shpresa është ta shohim sa më shpejt në fushë, me fanellën me numrin 30 në supet e tij dhe një histori, të tijin, e cila duhet të jetë një shembull për djemtë më të vegjël…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu