Milan-Cagliari, NDESHJA! Pioli e prezanton kështu: “Ka ardhur momenti vendimtar, me djemtë e përgatita kështu”

Milan-Cagliari është NDESHJA! Asgjë nuk ka rëndësi më shumë se sa kjo përballje dhe kuqezinjtë e Stefano Piolit e dinë këtë gjë mjaft mirë.

Milani pret Cagliari nesër dhe absolutisht nuk duhet të dështojnë në këtë takim.

Champions League mungon prej 8 vitesh dhe Milani do të mund të festonte kështu rikthimin e madh.

Si zakonisht, në çdo prag ndeshje Stefano Pioli foli në një konferencë shtypi nga salla e Milanello.

Trajneri kuqezi iu përgjigj pyetjeve të gazetarëve në lidhje me këtë finale të sezonit intensiv.

“Në radhë të parë, shfrytëzoj rastin të përgëzoj vajzat, trajnerin Ganz dhe të gjithë stafin për qëllimin e arritur duke siguruar Champions League për herë të parë në histori”.

Si ju duket nisma e tifozëve për Milan-Cagliari: “Në vend të asgjësë, më mirë kështu. Është e qartë se do të na ndihmojë shumë. Ne e dimë se sa e rëndësishme do të jetë loja dhe kapërcimi i një kundërshtari që luan shumë mirë. Le të marrim gjithçka që mundemi”.

Si i jetoni këto orë para ndeshjes: ”Me përqendrim dhe motivim të madh. Ne e dimë që ndeshja e nesërme mund të përfaqësojë fundin e një jave të jashtëzakonshme.

Gjithmonë kemi qenë të mirë për të pasur ekuilibrin, guximin e duhur. Dhe këto janë karakteristikat që duhet t’i paraqisim edhe nesër në mbrëmje”.

Se sa e rëndësishme është që Milani të kthehet në Ligën e Kampionëve, e cila gjithmonë është konsideruar habitati natyror i klubit:

“Absolutisht po. Është historia e klubit tonë që dëshmon se sa i rëndësishëm është kthimi në Evropë. Ne jemi në një klub të madh, kemi mbështetës fanatikë.

Ne e dimë që kemi punuar mirë, se e kemi përgatitur mirë. Por duhet të jemi të mirë mendërisht. Lojërat janë të komplikuara, kurrë të thjeshta.

Ato mund të bëhen të thjeshta vetëm falë cilësive. Cagliari ka lojtarë të fortë dhe të rrezikshëm. Si gjithmonë, kemi punuar shumë, sepse ndeshja e nesërme mund të bëjë ndryshimin”.

“Që nga dita e parë kur hyra në Milanello u ndjeva në vendin e duhur. Unë gjithmonë kam pasur vlerësimin e të gjithëve.

Ka qetësi dhe punë të madhe për klubin. Kjo pasqyron edhe punën time.

Gjërat nuk shkojnë gjithmonë mirë, por ne gjithmonë kemi pasur forcën për të besuar në atë që bëjmë”.

“Të gjitha kënaqësitë, ambiciet, pritjet tona nuk janë arritur ende. E pamundur të flasim për kënaqësitë tani.

E tëra çfarë kemi bërë deri më tani është një ekuilibër i pjesshëm. Ne duam të gjykojmë një ekuilibër total. Siç mund ta bëjmë nesër, si mund ta bënim në fund të kampionatit”.

“Ndërgjegjësimi është se puna jonë ka qenë gjithmonë në drejtimin e duhur. Kur e di që ajo që po bën të ka lejuar të rritesh, të luash futboll të mirë; kjo të lejon të mos dorëzohesh dhe të ngrihesh.

Ne kurrë nuk kemi ndalur së besuari në cilësitë tona. Kur nisesh nga një themel kaq i fortë, është e lehtë të kapërcesh momente të komplikuara”.

Në lidhje me dëmtimin e Ibrahimovic: “Fakti që nuk ka këputje të ligamentit është sigurisht një lajm i mirë. Nuk di çfarë të them për praninë e tij në Kampionatin Evropian. Ende nuk kemi folur për këtë”.

Si është jetuar java? “Të gjithë punuan shumë, të motivuar. Të gjithë lundrojmë në të njëjtin drejtim. Por ne nuk mund ta gjykojmë javën tani. Sepse java mbaron nesër në mbrëmje. Sigurisht që kemi qenë të mirë në dy ndeshjet e fundit, por duhet të rikthejmë të njëjtin qëndrim në ndeshjen e nesërme.

Asnjëherë si tani nuk duhet të mendojmë për asgjë tjetër veçse për ndeshjen kundër Cagliari”.

“Pas ndeshjes së të mërkurës qëllimi im është të mbaj përqendrimin e lartë. Kam shfrytëzuar rastin për të bërë intervista individuale, por edhe kolektive.

Kam një grup të përgjegjshëm në duar, gjithmonë të gatshëm për të reaguar në mënyrën e duhur. Të gjithë e dinë që po i afrohemi momentit tipik të kampionatit. Dhe ekipi po e bën atë me shumë vëmendje”.

“Por, jo vetëm në këtë moment të sezonit, por gjithmonë kam pasur disponueshmërinë e të gjithë grupit.

Është e qartë se tani niveli dhe vëmendja e të gjithëve po rritet. Formacioni më i mirë i mundshëm do të fillojë përsëri nesër në mbrëmje. Por ndryshimet mund të jenë vendimtare.

Kjo është ndeshja e tretë brenda një jave, dhe jam i sigurt se kushdo që zbret në fushë mund të jetë vendimtar”.

“Ne vetëm duhet të mbështetemi në performancën tonë. Rezultatet e tjera do të jenë ato që do të jenë, por ne duhet të mendojmë vetëm për lojën tonë “.

Dalot? “Diogo është një profesionist i jashtëzakonshëm. Është më lehtë të vërehen rezultatet e atyre që luajnë më shumë. Por sukseset tona kalojnë edhe nga ata që luajnë më pak dhe punojnë shumë çdo ditë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu