Milan, Baresi beson në këtë ekip: “Duam të tregojmë se kush jemi. Ky ekip mund të matet me këdo”

Franco Baresi ka kaluar një jetë me Milanin e tij. Disa ditë më parë ai prezantoi librin e tij, “Të lirë për të ëndërruar”, në të cilin ai gjurmon gjithë jetën e tij që në moshë të re, duke kaluar nëpër humbjen e prindërve të tij në adoleshencë me Milanin që i shpëtoi jetën…

Askush më shumë se Baresi dhe Maldini nuk mund të rimishëronin më mirë kuptimin e “të jetosh një jetë me fanellën e Milanit”. Franco, fanella e numrit 6 i cilit u tërhoq pas lamtumirës së tij në futboll, është ende e lidhur me ngjyrat e Rossonerëve aq shumë saqë ai mban postin e nënkryetarit të nderit të këtij klubi!

I intervistuar në mikrofonin e Sky, Franco Baresi foli për Milanin aktual dhe ndryshimin me atë të disa sezoneve më parë:

“Ky ekip është rritur në mënyrë eksponenciale, veçanërisht në dy vitet e fundit” – thotë Baresi – “Të gjithë lojtarët janë të vetëdijshëm për potencialin e tyre dhe janë të bindur se mund të luajnë me të gjithë, si në Itali ashtu edhe në Evropë ”.

Për Ibra: “Është e pabesueshme që bëhet gjithnjë e më vendimtar kur plaket. E rëndësishme eshte që të kemi të gjithë skuadrën e kompletuar për shkak të shumë ndeshjeve të ngushta: ne kemi nevojë për të gjithë.

Ne e dimë sa shumë Zlatan mund të japë si në fushë ashtu edhe jashtë saj, duke ndihmuar më të rinjtë. Prania e tij këtu është themelore ”.

Baresi është i bindur se ky Milano do të na argëtojë: “Sezonin e kaluar ne luajtëm një kampionat të shkëlqyer dhe ka ardhur koha për të matur veten edhe në kontekstin evropian kundër klubeve më të famshëm për momentin.

Ne jemi të uritur dhe të gatshëm të dëshmojmë se kush jemi”.

Fjalët që u japin tifozëve të Milanit shpresë për një pozitive, të zhgënjyer për shumë vite, por që tani mund të kthehen të ëndërrojnë me netët magjike të Ligës së Kampionëve që kanë munguar për shumë vite…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu