Milan, arrin një rekord evropian! Kalohen PSG, Bayern dhe United…

Një fillim mahnitës për Milan në Serie A! Gjashtë fitore dhe një barazim në shtatë ndeshjet e para të Serie A dhe 19 pikë të shënuara.

Skuadra e Stefano Piolit barazoi rezultatin e arritur nga Milani në sezonin 2003/2004 për pikë në renditje.

Një fakt që duhet marrë parasysh ka të bëjë me faktin se Milani, në këtë fillim të kampionatit, ka sfiduar tashmë disa emra të mëdhenj si Lazio, Juventus dhe Atalanta.

Nëse deri disa vite me pare ishte e vështirë të shënoje kundër më të mirëve, duke filluar nga sezoni i kaluar, kuqezinjtë kanë treguar se mund të luajnë kundër kujtdo.

Me pak fjalë, duket se ky Milan po kthehet të shkëlqejë, dhe jo vetëm në Itali. Nëse është e vërtetë se rruga në Ligën e Kampionëve nuk po vazhdon në mënyrën më të mirë – falë disa padrejtësive të arbitrazhit – është po aq e vërtetë që kuqezinjte dallohen në skenën evropiane për një fakt tjetër shumë të rëndësishëm.

Sky Sport ka përpiluar renditjen e klubeve të 5 ligave më të mira evropiane me numrin më të madh të fitoreve jashtë fushe duke filluar nga sezoni 2020/2021 e deri më sot.

Dhe mendoni se çfarë pozicioni zë Milani i Piolit?

Në renditjen e publikuar nga Sky Sport, Milan është skuadra e parë në Evropë (gjithmonë duke marrë parasysh 5 kampionatet kryesore evropiane) me numrin më të madh të ndeshjeve jashtë fushe të fituara duke filluar nga sezoni 2020/2021.

Një arritje e jashtëzakonshme e denjë për një ekip që luan futboll fantastik; modern dhe kontinentale.

Në fakt, Rossonerët kanë arritur fitore në 19 ndeshje nga 23 të luajtura jashtë shtëpisë: 19 të fituara, 2 të barazuara dhe 2 të humbura.

Në total, 59 pikë të shënuara dhe 50 gola të shënuar.

Numrat stratosferikë për një ekip që synon të kthehet në mesin e futbollit që ka rëndësi dhe elitar. Në podium, i dyti pas Milanit është Paris Saint Germain i Mauricio Pochettino: 24 ndeshje jashtë fushe me 17 fitore, 3 barazime dhe 4 humbje.

Në vendin e tretë janë Manchester City dhe Napoli me nga 16 fitore jashtë. Më poshtë është pjesa tjetër e renditjes e hartuar nga Sky Sport:

4) BAYERN MYNICH 13 fitore jashtë

5) MANCHESTER UNITED 14 fitore jashtë

6) READ MADRID DHE LILLE 15 fitore jashtë

7) INTER, MONACO DHE ATLETICO MADRID 14 fitore jashte

8) ATALANTA DHE BARCELONA 13 fitore jashtë

9) LIVERPOOL 12 fitore jashtë

10) LYON 12 fitore jashtë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu