Milan, analiza e lamtumirave: kërkohet formula e duhur!

Ka më shumë se një muaj deri në përfundimin e merkatos. Milan i Paolo Maldini ende nuk ka kryer operacionet e duhura: nënshkrimi më i rëndësishëm, i pritur nga tifozët, është mesfushori sulmues, i cili do të duhet të zërë vendin e Hakan Calhanoglu.

Është e qartë se vetëm Brahim Diaz nuk mjafton. Duhet një investim i madh për të përmirësuar një rol, i cili duhet të përmirësohet. Profili që pëlqehet më shumë mbetet ai i Ziyech, i cili mund të luajë si në të djathtë ashtu edhe në qendër.

Duhet të jemi të durueshëm, për të kuptuar nëse Chelsea do të hapë për shitje në huazim me të drejtën e blerjes.

Alternativat nuk mungojnë, po kështu edhe mundësitë. Nga Real Madrid, për shembull, Isco dhe Ceballos po largohen, si James Rodriguez nga Everton.

Milani ndoshta do të vendosë të investojë në mesfushorin sulmues, duke synuar një huazim të ri me të drejtën e shlyerjes. Një formulë që është shpaguar, me kuqezinjtë, të cilët kanë provuar të mbajne lojtarët që meritojnë. Nje biznes i mundshëm i ri si Fikayo Tomori.

Por së pari duhet të kete disa dalje: “Unë nuk mendoj se Milani duhet te beje 30-40 milion euro nga shitjet dhe do t’i përdore ato për merkato – pranon Pellegatti në kanalin e tij në YouTube – Caldara duket sikur mund të shkojë në Torino. Leao dhe Hauge? Ekipet e tjera janë gjithashtu duke pritur për tepricat për të gjetur formula më të rehatshme. Pobega? Shpresojmë që ai të luajë nesër … nëse i plotëson nevojat e Stefano Piolit, kuqezinjtë do të kursejnë në mesfushorin e katërt”.

Conti, natyrisht, gati për të thënë lamtumirë kur të vijë Dalot, dhe Samu Castillejo, të cilin Milan do të donte ta shiste por ka nevojë për ofertën e duhur, prej rreth 8 milionë euro.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu