Milan, 3 ndeshje të mëdha në janar: problemi i Kupës së Afrikës, duhet një ndërhyrje e klubit

Para tri ditësh u hartua kalendari 2021-2022 i Serie A dhe kurthet e para për Milanin vijnë nga aty.

Rossonerët kanë zbuluar në çfarë radhe do të përballen me kundërshtarët e tyre me datat e ndeshjeve më të rëndësishme.

Ekipi i Pioli do të fillojë në Marassi me Sampdoria dhe do të presë Cagliari në San Siro: një fillim i përballueshëm.

Problemet lindin, megjithatë, në një periudhë tjetër të kalendarit, ku Djalli në fakt do të përballet me përplasje të shumta të drejtpërdrejta në muajt janar dhe shkurt.

Në ditën e festës së Befana është Roma e Mourinho, më 23 janar Milani do të presë Juventusin dhe përsëri, sikur të mos mjaftonte, derbi kundër Interit të Simone Inzaghi është planifikuar për 6 shkurt.

Në mes edhe garat, këto më të volitshme në letër, kundër Spezia dhe Venezia.

Për të komplikuar situatën në ato muaj, ka një çështje tjetër, domethënë mungesa e dy mesfushorëve kryesorë.

Në fakt, Frank Kessie dhe Ismail Bennacer do të përfshihen në Kupën e Afrikës në periudhën e lartpërmendur, përkatësisht me Bregun e Fildishtë dhe Algjerinë.

Dy mungesa shumë të rënda, për më tepër në të njëjtin repart, të cilat do ta bëjnë jetën e Stefano Piolit  të vështirë, pasi ai do të duhet të menaxhojë më mirë rotacionet.

Sidoqoftë, nuk është e mundur të mendohet se mund të mbështetet vetëm te menaxhimi i trajnerit.

Drejtuesit kanë për detyrë të përballen me problemin në treg, duke siguruar tashmë të paktën një mesfushor, në gjendje të mbështesë Sandro Tonali, lojtari i vetëm në dispozicion për momentin pa dy afrikanët.

Krunic dhe Calabria tashmë kanë luajtur në atë zonë të fushës, por këto janë zgjidhje emergjente që nuk duhet të përfaqësojnë normalitetin.

Në këtë drejtim, kompania po lëviz për të sjellë Tiemoué Bakayoko përsëri në Milanello.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu