Merret vendimi përfundimtar! “Do të kthehet te Milani!” Maldini & Co kanë një hall më shumë tani…

Për të zhvilluar një plan të rëndësishëm dhe konkret transferimi për sezonin e ardhshëm, Milani së pari ka nevojë për siguri.

Së pari, kualifikimi për në Ligën e Kampionëve të radhës, një hap themelor për prestigjin, por edhe për çështjet e të ardhurave ekonomike…

Pastaj çështjet e brendshme do të duhet të zgjidhen, të tilla si rinovimet më të rënda të kontratave, shitja e disa lojtarëve dhe gjithashtu kthimi i mundshëm i lojtarëve nga huazimet e tyre përkatëse.

Pikërisht në zonën e fundit, sinjalizohet një kthim i sigurt në Milano…

Ky është rasti i Mattia Caldara. Qendërmbrojtësi i Atalanta-s është në pronësi të Milanit, por në huazim te klubi bergamask deri më 30 qershor 2021.

Kuqezinjtë shpresojnë që klauzola e blerjes (rreth 18 milion euro) do të shfrytëzohet, por duket se fati i mbrojtësit është kthimi në bazë…

Tashmë në javët e fundit, duke pasur parasysh kohën e vogël të aktivizimit të Caldara-s, thashethemet për një lamtumirë me Atalanta janë të shpeshta.

uk është rastësi që tekniku Gasperini ka preferuar në muajt e fundit një element si Cristian Romero, i cili ka provuar të jetë një mbrojtës i besueshëm dhe me cilësi të lartë.

Kthimi në Milano është i qartë. Konfirmimi zyrtar erdhi sot nga kolonat e Tuttosport, i cili publikoi intervistën ekskluzive me agjentin e tij Giuseppe Riso. Kur u pyet për të ardhmen e Caldara-s, prokurori nuk kishte dyshime duke u përgjigjur: “A qëndron Caldara te Atalanta apo do të kthehet në Milano? Milano!”.

Fjalë që nuk pranojnë përgjigje ose shpjegime të tjera. Riso padyshim që kishte reagime negative nga Atalanta për konfirmimin e mundshëm të Caldara.

Mbrojtësi, megjithëse është shumë afër Bergamos dhe është rritur në fidanishten bluzi, nuk do të blihet.

Performanca e tij sezonale i thotë të gjitha: vetëm 8 paraqitje sezonale midis kampionatit dhe kupave, për një total prej 113 minutash të luajtura.

Mjafton të thuhet se Gasperini ka rreshtuar Caldara titullar këtë sezon vetëm dy herë, në Torino-Atalanta 2-4, por duke e zëvendësuar atë pas 45 minutash.

Çfarë do të bëjë Milani me Caldara?

Prandaj Milan do ta gjejë 100% një mbrojtës më shumë në skuadër, i cili fatkeqësisht nuk tregoi kurrë potencialin as në përvojën e tij të shkurtër me fanellën kuqezi (shkak kalvari i dëmtimeve)

Shumë probleme fizike, një futje graduale por kurrë e plotë dhe më pas transferimi në janar 2020 te Atalanta.

Pyetja tani është: çfarë do të bëjë Milani me Caldara? Vështirë të thuhet, duke qenë se priten disa ndryshime për ekipin e Piolit në mbrojtje.

E mundur që kuqezinjtë ta nxjerrin atë në treg, ndoshta duke shpresuar të marrin një të ardhur minimale nga shitja e tij…

Nuk mund të përjashtohet që Pioli të përqendrohet në mbrojtësin 26-vjeçar si një alternativë.

Edhe nëse sot, me praninë e Kjaer, Romagnoli dhe Gabbia dhe me investimin e mundshëm për të mbajtur Tomorin, Milani vështirë se do të ndërtojë një hapësirë ​​për Caldara.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu