MERKATO: Tre goditje si në janar të këtij viti, repartet dhe nevoja e Piolit!

Milani e përfundoi vitin 2020 i pari në renditje dhe është normale që ata të konsiderohen një kandidat për Scudetto. Sidoqoftë, Stefano Pioli përsëriti se ka skuadra si Juventus dhe Inter që janë më të forta.

Qëllimi i klubit është kthimi në Ligën e Kampionëve, një kompeticion në të cilin nuk ka marrë pjesë që nga sezoni 2013-2014.

Ka kaluar shumë kohë dhe ekziston dëshira për t’u kthyer në atë që ishte shtëpia e Djallit në të kaluarën.

Kualifikimi do të përfaqësonte një pikë kthese, duke qenë se klubi Via Aldo Rossi do të shihte të ardhurat e tij të rriteshin ndjeshëm falë çmimeve të pasura të UEFA-s.

Pasojat ekonomike dhe sportive do të kishin një ndikim të madh.

Merkato do të luajë një rol kryesor në këtë dimër, edhe pse nuk duhet të presim investime të mëdha, por Paolo Maldini dhe Frederic Massara do t’i japin Piolit disa përforcime për të përmirësuar grupin dhe të jenë në gjendje të synojnë objektivat.

Tre goditje janë ato që drejtuesit duhet të bëjnë për të patur një shans të rriten dhe fuqizohen për të përballur ndeshjet dhe kalendarin e ngjeshur pa u mbështetur te fati.

Mbrojtësi qendror: vërtetë që Kalulu u zbulua në rol, por Maldini dhe Massara janë të gatshëm të marrin një lojtar gati në qendër të mbrojtjes. Musaçhio duhet të largohet dhe qëndrimi i Duarte është gjithashtu në dyshim, ndërsa Gabbia ndoshta do ta shohë fushën në shkurt. Kështu që Milani do t’i japë vetes një përforcim. Mohamed Simakan i Strasburgut duket se është emri i fortë.

Mesfushori: çifti startues Kessie-Bennacer janë tashmë të një niveli të lartë dhe pas tyre është Tonali me hapësirë ​​të mjaftueshme për rritje. Pika “e dobët” është Krunic, i cili duket më i përshtatshëm për të qenë një mesfushor krahu sesa të luajë në një mesfushë me dy. Një afrim në mes, i pajisur fizikisht dhe me të paktën një teknikë të mjaftueshme, do të ndihmonte rotacionet e Pioli.

Qendër sulmuesi: pa Ibrahimovic mungon pesha në sulm. Rebic dhe Leao kanë karakteristika të ndryshme. Kroati është shumë më komod në të majtë, ndërsa ish-Lille mund të përshtatet si sulmues, por është ende shumë i çrregullt në punën e tij dhe gjithsesi nuk është një qendër sulmues i pastër.

Një alternativë e Zlatan, edhe pse suedezi është unik, do të ishte i dobishëm. Kjo gjithashtu do të lejojë që Lorenzo Colombo të dërgohet për të fituar përvojë në huazim.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu