Merkato kuqezi: “Tentativa e tretë, Pioli e do në Milano për Champions!”

Maldini dhe Massara po punojnë për të përmirësuar skuadrën e Stefano Pioli për sezonin e ardhshëm.

Disa reparte në veçanti duhet të rregullohen, duke marrë parasysh faktin se disa lojtarë ka shumë të ngjarë të largohen nga Milano këtë verë.

Mbrojtja ka nevojë urgjente për disa afrime. Me siguri do të ketë një zëvendës Theo Hernandez për të blerë, por edhe në të djathtë është e mundur që të ketë nevojë për të ndërhyrë në treg.

Sidomos nëse, në fund, Diogo Dalot do të largohej përgjithmonë nga Milano.

Sa i përket mbrojtësve qendrorë, është e qartë se qëllimi i parë i menaxhmentit është të shpengojë Fikayo Tomori nga Chelsea. Duket se ekziston shumë pak dyshim për këtë operacion. Shpallja e akordit duhet të mbërrijë në ditë.

Është e qartë, megjithatë, që me Ligën e Kampionëve që do të luhet, Stefano Pioli ka nevojë për më shumë lojtarë qendrorë (3-4), të gjithë të vlefshëm dhe të besueshëm.

Fati i mbrojtësve si Matteo Gabbia dhe Mattia Caldara duhet të përcaktohet.

Dhe padyshim edhe ai i Alessio Romagnoli, e ardhmja e të cilit shfaqet në ekuilibër.

Sipas burimeve të ndryshme, qëllimi i Milanit është të rinovojë me kapitenin, por gjërat mund të shkojnë ndryshe, veçanërisht për shkak të kërkesave të mëdha të agjentit të tij, Mino Raiola.

Si pasojë, Maldini dhe Massara, të cilët dëshirojnë të mbrojnë të ardhmen teknike të klubit, po mendojnë për një zëvendësim të mundshëm të cilësisë, të barabartë me projektin ambicioz të Milan.

Ai është një mbrojtës që Milan po e ndjek për një kohë të gjatë dhe këtë verë më në fund mund të provojmë puçin.

Nikola Milenkovic tashmë ka marrë vendimin për të mos rinovuar kontratën e tij me Fiorentina. Kjo do të ndodhë në vitin 2022 dhe dëshiron të ndryshojë ajrin duke bërë një hap në cilësi.

Siç raportohet nga Gazzetta dello Sport, Milani me të vërtetë e ndjek atë për një kohë të gjatë. Profili i tij i pëlqen edhe Stefano Piolit, që e ka stërvitur.

Nuk do të jetë e lehtë për ta rrëmbyer atë nga Viola, me Gattuso të gatshëm për të mbajtur lojtarët e tij më cilësorë.

Por siç thamë, vullneti i lojtarit do të jetë absolutisht vendimtar. Megjithatë, ka konkurrencë me Juventus dhe Inter, klube të mëdha italiane që gjithashtu i kanë vënë sytë.

Sidoqoftë, Fiorentina e Roço Commisso është një dyqan shumë i shtrenjtë. Pavarësisht kontratës që skadon sezonin e ardhshëm, vjollcët do ta linin Milenkovic të largohej për një shumë afër 35 milion euro. Një shifër joproporcionale!

Më shumë gjasa, megjithatë, Milani do të provojë përsëri këtë verë! Ekipi i Pioli duhet të përsosë departamentin qendror të mbrojtjes për të qenë më konkurrues. Dhe Milenkovic është ndër kandidatët kryesorë!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu