Merkato kuqezi: Të gjitha afrimet dhe largimet e Milanit! Tonali goditja e madhe, por pengu…

Merkato e pazakontë verë-vjeshtë 2020 përfundon këtu! Ishte një dritare e pashembullt për shkak të pandemisë dhe problemeve për të mbyllur sezonin e vjetër dhe rifilluar sezonin e ri.

Milani mbylli tregun e transferimeve me huazimin e Diogo Dalot nga Manchester United, mbrojtësi portugez i cila do të alternohet mes krahut të djathtë dhe të majtë, si një alternativë e parë për Theo Hernandez, duke pasur parasysh largimin e Laxalt, i cili u transferua përkohësisht te Celtic (në pritje të statusi zyrtar i cili duhet të arrijë në orët e ardhshme).

Goditja e vërtetë verore kuqezi ishte padyshim Sandro Tonali, i blerë për të përforcuar mesfushën me një investim të rëndësishëm ekonomik.

Mbërritën gjithashtu Brahim Diaz, i huazuar nga Real Madrid, dhe Jens Petter Hauge, i blerë plotësisht nga Bodo/Glimt.

Jens Petter Hauge reacts after sealing Milan move: "The best will come now"

Norvegjezi është padyshim sfida e vërtetë e verës së Milanit. Blerja përfundimtare e Ante Rebic nga Eintracht u zyrtarizua më pas, ashtu si edhe dalja e André Silva.

U blenë kartonat e Kjaer dhe Saelemaekers nga Sevilla dhe Anderlecht. Nga ana tjetër, mbrojtësi qendror aq i dëshiruar nuk mbërriti: drejtuesit kuqezi u përpoqën deri në fund, duke bërë sondazhe për pista të ndryshme, por asnjë nga këto nuk u materializua seriozisht.

Milani arriti të shiste edhe Lucas Paqueta te Lyon për 21 milion euro plus një përqindje në një rishitje në të ardhmen.

U shitën gjithashtu Reina dhe Rodriguez, të dy një vit pas skadimit të kontratës, përkatësisht te Lazio dhe Torino. Në vend të portierit spanjoll erdhi Tatarusanu nga Lyon, si dhe Kalulu.

Blerje:

Pierre Kalulu (Lyon), titull përfundimtar

Alexis Saelemaekers (Anderlecht), titull përfundimtar

Simon Kjaer (Sevilla), titull përfundimtar

Roback (Hammarby), titull përfundimtar

Sandro Tonali (Brescia), huazim me të drejtë blerje

Brahim Diaz (Real Madrid), huazim

Ciprian Tatarusanu (Lyon), titull përfundimtar

Ante Rebic (Eintracht Frankfurt), titull përfundimtar

Jens Petter Hauge (Bodo / Glimt), titull përfundimtar

Diogo Dalot (Manchester United), huazim i thatë

Shitje dhe largime:

Suso (Sevilla), titulli përfundimtar

Alessandro Plizzari (Reggina), huazim i thatë

Ricardo Rodriguez (Torino), titulli përfundimtar

Pepe Reina (Lazio), titulli përfundimtar

André Silva (Eintracht Frankfurt), titulli përfundimtar

Tommaso Pobega (Spezia), huazim me të drejtë blerje dhe kundër blerje

Lucas Paquetà (Lyon), titull përfundimtar

Laxalt (pritje huazimi)

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu