Merkato kuqezi, dy transferime bllokuan një goditje në sulm! Priteshin 12-13 mln euro

Merkato verore tani ka shkuar në arkiv. Milani ka bërë shumë transaksione midis hyrjeve dhe daljeve.

Paolo Maldini dhe Frederic Massara nuk arritën të bënin gjithçka që donin. Ka disa objektiva parësore që janë zhdukur dhe disa largime gjithashtu që kanë dështuar.

Sidoqoftë, klubi Rossoneri në përgjithësi është i kënaqur me mënyrën sesi është kompletuar skuadra në dispozicion të Stefano Pioli.

Vetëm koha do të tregojë nëse merkato në të vërtetë dha atë që ishte e nevojshme. Duhet të presim përfundimin e pushimit kombëtar dhe rifillimin e ndeshjeve.

Do të jetë gjithashtu Liga e Kampionëve për t’u përballur.

Ndër marrëveshjet që Milani nuk arriti të përfundojë janë shitjet e Andrea Conti dhe Samuel Castillejo.

Këto janë operacione që në planet e menaxhmentit duhet të kishin sjellë disa miliona të dobishme nga merkato.

Ish-mbrojtësi i Atalantës ka një kontratë që skadon në qershor 2022, Milani kërkoi 5 milionë euro për shitjen e kartonit.

Një çmim i vendosur për të shmangur humbjen e kapitalit në bilanc. Ka pasur disa kërkesa: Cagliari, Sampdoria dhe Genoa në veçanti.

Sidoqoftë, oferta e duhur nuk erdhi kurrë. Për më tepër, paga prej 2 milion neto në sezon duhet të merret parasysh, gjë që i ndërlikoi negociatat.

Conti qëndron te kuqezinjtë të paktën deri në janar, por rrezikon të mos e shohë kurrë fushën.

Dhe shumë pak do të luajë edhe Castillejo, të cilin Milan shpresonte ta shiste për 7-8 milionë.

Samuel Castillejo Milan portrait during warm up during AC Milan vs Panathinaikos FC, friendly football match in Trieste, Italy, August 14 2021 PUBLICATIONxINxGERxSUIxAUTxONLY Copyright: xEttorexGriffonix/xIPAx/xx 0

Duke pasur një kontratë që skadonte në qershor 2023, në rastin e tij do të kishte qenë gjithashtu e mundur të krijohej një shitje huaje me të drejtën e blerjes.

Por asnjë negociatë nuk filloi. Getafe, Real Sociedad, Hertha Berlin, Sampdoria dhe Spezia provuan.

Klubi i fundit u përpoq ta bindë atë në orët e fundit të dritares së transferimit, por anësori spanjoll nuk ishte i bindur se të bashkohej me një ekip që luftonte për shpëtim.

Shitja e Conti dhe Castillejo shtyhet për në janar 2022, kur të dy duhet të bëjnë më pak rezistencë pasi do të vijnë nga muaj me pak (ose aspak) hapësirë.

Me 12-13 milionë më shumë para në dorë, Milani mund të ishte forcuar më mirë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu