Merkato e Milanit, jo vetëm Giroud: dy goditje të tjera rrugës! Mund të mbyllen këto ditë

Milan po mbyll transaksionin në lidhje me afrimin e Olivier Giroud. Deri më tani, detajet e fundit janë duke u përpunuar me Chelsea përpara se sulmuesi të niset për në Itali.

Siç konfirmohet nga La Gazzetta dello Sport, midis të mërkurës dhe të enjtes lojtari do të jetë në Milano për t’iu nënshtruar ekzaminimeve mjekësore dhe më pas të nënshkruajë kontratën.

Për të, një kontratë 2 vjeçare prej rreth 3.5 milion euro në sezon dhe një mundësi për një rinovim të mëtejshëm një vjeçar është gati.

Blutë do të mbledhin një milion euro menjëherë dhe priten gjithashtu edhe një milion shpërblime.

Dje kishte kontakte të reja dhe sot duhet të mbërrijë tymi përfundimtar i bardhë.

Giroud është me pushime pasi luajti Kampionatin Evropian me Francën, por po pret një thirrje për ta ndërprerë atë menjëherë dhe për të fluturuar për në Milano.

Nëse gjithçka shkon normalisht, duhet të jetë data 26 korrik si koha kur ai do të bashkohet me grupin në Milanello së bashku me bashkatdhetarin Mike Maignan.

Pasi të ketë marrë Giroud, Milani dëshiron të mbyllë edhe për kthimin e Brahim Diaz. Për ditë ka pasur një parim të marrëveshjes me Real Madrid mbi bazën e një huazimi me të drejtën e shlyerjes për një total prej rreth 22 milionë eurosh dhe një riblerje në favor të blancos për 27 milion euro.

Por negociatat nuk kanë përfunduar ende, ka ende detaje mbi të cilat klubet duhet të bien dakord. Ish-playmaker i Manchester City është i lumtur që mund të vazhdojë karrierën e tij me fanellën e kuqezi, me të cilën ai është rritur kaq shumë sezonin e kaluar.

Brenda kësaj jave Paolo Maldini dhe Frederic Massara synojnë të sigurojnë spanjollin.

Ekziston edhe një goditje tjetër që Milani planifikon ta mbyllë në ditët e ardhshme.

Ky është Fodé Ballo-Touré. Dje drejtuesit patën kontakte si me Monaco ashtu edhe me agjentin e mbrojtësit të majtë franko-senegalez.

Oferta përfshin një huazim me të drejtën e shlyerjes prej rreth 4 milion euro, por klubi i Principatës dëshiron ta çojë shifrën në 6 milion euro dhe të marrë më shumë garanci për blerjen përfundimtare të kartonit.

Lojtari tashmë ka thënë “po” për lëvizjen në Milano, ku do të takohej me Maignan, shokun e tij të skuadrës në Lille për dy sezone.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu