“Me ato që thashë i hoqa vetes mundësinë për të drejtuar Milanin, por ashtu e ndjeva! Nuk ofendoj askënd, aq më tepër Maldinin…”

“Padiskutim fitorja më e bukur! Mendoj se edhe ne kemi pasur mundësi në pjesën e parë, por është e qartë që Milani është i dyti në renditje dhe është i fortë.

Por me Boga dhe Berardi ne gjithashtu krijuam mundësi në pjesën e parë”…

Fjalë dhe mendime të Roberto De Zerbi, trajneri i Sassuolo i cili komentoi në mikrofonat e ‘Sky’ fitoren 2-1 kundër Milanit me përmbysje…

Sot Maldini mori anën tuaj në temën e Superligës. A kishte zemërim edhe nga ana juaj?

“Dje kam provuar nga afër se sa e vështirë është të marrësh një pozicion. Unë konfirmoj gjithçka që kam thënë dje, por qartë që lojtarët dhe tifozët e Milanit janë përjashtuar nga fjalimi im, unë jam rritur te Milani dhe i njoh ata …

Mendoj se nuk kam ofenduar askënd dhe nuk duhet te kërkoj falje nga askush, sot të gjithë janë mobilizuar dhe mendoj se kanë zënë një pozicion për të mbrojtur futbollin që është jeta ime.

Ndoshta me deklaratat që kamë bërë i kam hequr vetes mundësinë për të drejtuar Milan, Juventus apo Interi, por do ta ribëja sepse mendoj se jam në anën e duhur…

 Maldini kërkoi falje.

“Unë pata fatin dhe privilegjin të rritesha te Milani, me kampionët e vërtetë që mbase nuk ekzistojnë më në futboll sot.

Jo në futboll, por mësova diçka prej tyre, veçanërisht duke i dhënë kuptimin e duhur futbollit … sepse nëse këto klubi bëjnë gjëra për të cilat nuk bien dakord, është e drejtë të marrësh një qëndrim”.

Kjo fitore ka një aromë shtesë.

“Jo, jo aq shumë. Ne nuk kishim nevojë të tregonim seriozitet ose të dinim si të luanim futboll.

Unë fola me lojtarët e mi dhe thashë se kur të duhet të marrësh një qëndrim, lësho atë që mendon pa frikë.

Ata nuk duhet të provojnë asgjë, ekziston një shtojcë që shkon përtej dhe gjithashtu kushtëzon zgjedhjet e mia në të ardhmen”.

“Squinzi do të ishte krenar për ne! Ish-presidenti ishte tifoz i çmendur me Milanin por sot do të ishte krenar”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu