Mbyllet aventura europiane: të ardhurat nga Europa League, ja sa ka fituar Milani!

Udhëtimi i Milanit në Europa League 2020/2021 përfundoi në raundin e 1/16-ve. Skuadra e Stefano Pioli nuk arriti të kualifikohej ndaj Manchester United në përballjen e dyfishtë.

Pas barazimit 1-1 në Old Trafford, kuqezinjtë u mundën 1-0 në San Siro dhe duhet të largohen nga gara. Keqardhjet nuk mungojnë, duke qenë se në të dy ndeshjet Djalli luajti më mirë se kundërshtarët e tij dhe do të meritonte më shumë.

Sidoqoftë, kishte një mungesë konkretizmi në fazën sulmuese, i cili duhet të kishte bërë ndryshimin në fazën e zbatimit nuk e bëri atë.

Sot portali Calcioefinanza.it thekson të ardhurat ekonomike të Milanit në këtë Evropa League 2020/2021.

Para së gjithash, klubi kuqezi mblodhi 5.99 milion euro ndërmjet shpërblimeve për pjesëmarrje në garë (2.92 milion) dhe renditjes historike (3.07 milion).

Të ardhurat prej 2.47 milion priten për rezultatet e fituara në fazën e grupeve: katër fitore (me vlerë 570,000 euro secila) dhe një barazim (me vlerë 190,000 euro).

Ekziston një bonus prej 1 milion si vend i parë në Grupin H dhe 500,000 euro shtesë për kualifikimin në Raundin e 32. Kalimi në 1/16-tat lejoi të merrte edhe 1.1 milion të tjerë.

Të ardhurat totale janë 11.06 milion, por pjesa e tregut mungon ende, gjë që nuk mund të llogaritet në këtë moment duke pasur parasysh që UEFA ka rishikuar shifrat në rënie për shkak të urgjencës Covid-19.

Shuma e mbledhur nga Milani ndoshta do të dalë vetëm në fund të këtij edicioni 2020/2021 të Ligës së Evropës, kur gjithçka do të zyrtarizohet nga Nyon.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu