“Mbrëmje e keqe, sa keq për Gabbia dhe Bennacer. Vendi i dytë? Do të firmosja vetëm për rinovim”

“Mbetet një mbrëmje e keqe. Patëm disa vështirësi shënimi dhe veç kësaj pësuam dy dëmtim”. Stefano Pioli, trajneri i Milanit, komenton kështu për “Sky Sport” pas barazimit 2-2 ndaj Parma-s.

Na vjen keq për Gabbia dhe Bennacer. Ne nuk iu qasëm mirë lojës, ishim pak të butë, pastaj gjithçka u vështirësua.

Mund të kishim shënuar më parë, barazuar më parë, por kemi zemër dhe vullnet, kemi arritur të kapim një ndeshje shumë të vështirë”.

“Ne gjithmonë luajmë për të fituar, kishim shanse. i lamë pak hapësira kundërshtarit, por bëmë gabime përpara porte.

Në pjesën e parë luajtëm mirë, në pjesën e dytë ishim më pak të kthjellët por ndodh. Vendosëm shumë shpirt, shumë lojtarë në zonën e tyre”.

Për Ibra: “Me Zlatan ne jemi shumë të fortë, por ekipi krijoi shumë edhe sot. Ne e mbushëm zonën me shumë lojtarë, Rebic është më shumë një sulmues i thellësisë. Ekipi bëri mirë me dhe pa Zlatan, ky është një aspekt i rëndësishëm”.

“Ne gjithashtu duhet t’i japim merita Parmës, por kur dominon dhe sulmon lë dhe hapësira mbrapa.

Më vjen keq për dëmtimet, por edhe një herë treguam forcë mendore dhe temperament. Ky është një hap tjetër i rëndësishëm për këtë ekip, me mungesa të rëndësishme dhe dëmtime të mëtejshme”.

Aspekti fizik: “Skuadra është e gatshme dhe e përgatitur, ishte hera e parë që ndryshova shumë në Ligën e Evropës, aspekti fizik nuk ishte problem. Më vjen keq që kisha disa dëmtime që morën disa zgjidhje në më shumë”.

Mbi pushimin e Krishtlindjes: “Do të ketë disa ditë pushim, pastaj do të jenë tre ndeshje. Është një pushim i vogël që do të na bëjë mirë mendërisht”.

Për mentalitetin: “Skuadra nuk u largua e kënaqur nga fusha, ky është një aspekt i rëndësishëm që rrit vetëvlerësimin tonë. Ne patëm intensitetin për të sjellë në shtëpi një barazim të rëndësishëm.

Milani nuk ka qenë në Ligën e Kampionëve për një kohë shumë të gjatë, qëllimi është për të përmirësuar kampionatin e vitit të kaluar.

Sot nuk do të nënshkruaj për vendin e pestë, ekipi është ambicioz, ata kanë treguar se mund të garojnë në mënyrë të barabartë me të gjithë.

Askush nuk na ka vënë poshtë nën nivelin e lojës. A firmos për vendin e dytë? Ajo që dua të firmos është rinovimi”.

Merkato: “Klubi do të jetë i kujdesshëm, nuk mendoj se do të jetë e lehtë për të përmirësuar ekipin në janar, ne kemi vlera të rëndësishme, por nëse duhet të vendosim diçka më shumë, ne do të jemi të gatshëm ta bëjmë atë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu