Mario Sconcerti: “Ja momenti kur Milani dëshmoi se ishte superior ndaj Interit”

Gazetari i njohur i “Corriere.it”, Mario Sconcerti, ka analizuar derbin dhe se ku Milani ishte më lart se Interi. Në analizën e detajuar për “Calciomercato.com”, Sconcerti u ndal te një moment kryesor:

“Milani tregoi se ishte superior ndaj Interit jo kur shënoi, por kur vuajti. Në momentin e gjatë pas golit të Lukakut dhe në pjesën më të madhe të pjesës së dytë, Interi shtyu më shumë dhe krijoi mundësi të rëndësishme.

Milani rezistoi me vështirësi, por arriti të mos mbyllej vërtet, për të kuptuar se mënyra e vetme për të mbrojtur veten ishte që të ishin në gjendje të angazhonin kundërshtarin.

Pikërisht atje fituan ndeshjen dhe provuan se janë një ekip i vërtetë, tani i kompletuar.

Nëse shkoni dhe shihni kronikën, do të gjeni dy shanse për Milanin në mes të shumë Interit: Krunic në minutën e 72 dhe Kjaer në minutën e 79, të dy vetëm përpara Handanovic.

Nga ai moment Interi ngadalësoi ndeshjen dhe goditi portën e Donnarummas në minutën e 93 me Lukaku, që ishte një shans i madh.

Por loja kishte mbaruar në rastin e vogël të dështuar të Krunic. Ishte demonstrimi se në fund të lodhjes, Milani kishte qëndruar në këmbë dhe me të vërtetë kishte energji për të rindezur. Interi përfundoi atje. Ky është ndryshimi në personalitet dhe forcë që pritej për vite me radhë nga Milani”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu