Mariano Diaz apo Giroud në “tavolinë”, por plani “A” i Milanit për sulmin është një tjetër!

Lëndimi i Zlatan Ibrahimovic nxori në dritë një problem me skuadrën e Milanit. Në fakt, Maldini dhe Massara nuk preferuan të merrnin sulmues të tjerë gjatë verës. Ideja ishte të përqendroheshin te Lorenzo Colombo, e vetmja alternativë e vërtetë për rolin e suedezit.

Në fakt, do të ishte nevojitur një blerje, edhe pse në skuadër janë dy alternativa që mund të përshtaten si Rafael Leao dhe Ante Rebic.

Për fat të mirë, ka mbetur vetëm një muaj në hapjen e tregut të transferimeve dimërore. Milani me siguri do të bëjë diçka dhe kjo diçka mund të jetë mbrojtja dhe sulmi.

Prioritet mbetet mbrojtësi qendror, por në këtë pikë sulmuesi bëhet pothuajse një domosdoshmëri. Kuqezinjtë kanë një mori idesh dhe po i vlerësojnë të gjitha.

Pasi kanë refuzuar Mario Balotelli, Oliver Giroud i Chelsea dhe Mariano Diaz i Real janë opsione, por goditja e vërtetë mund të vijë nga Napoli.

Arkadiusz Milik ka qenë jashtë skuadrës për muaj me radhë. Kontrata skadon në qershor 2021, ai ka vendosur të mos rinovojë. Në verë ai ishte afër Juventusit, por diçka shkoi keq në negociata.

Milik Milan

Aq sa, siç zbuloi Gianluca Di Marzio, pati një grindje midis Paratici dhe Giuntoli. Ndërkohë, Juve ka investuar te Alvaro Morata, kështu që ata nuk janë më në kërkim të një sulmuesi, ndërsa Milik ka qëndruar gjithmonë në tribunë.

Aurelio De Laurentiis ka të gjitha interesat për ta shitur atë në tregun e janarit. Sigurisht, kurrë nuk do të jetë në gjendje të arkëtojë vlerën reale të polakut, por të paktën ka një shans për të bërë para.

Për më tepër, po flasim për një lojtar që është “vetëm” 26 vjeç dhe që tashmë e njeh mirë ligën italiane; ai është në gjendje të bëjë repart i vetëm dhe te skema e Piolit 4-2-3-1 mund të shprehet më së miri.

Milik ka një të majtë të jashtëzakonshme dhe një prani të shkëlqyeshme fizike brenda zone.

Për këto arsye, Milik aktualisht është qëllimi më i mirë i mundshëm, në lidhje me kostot, moshën dhe performancën.

Në Napoli ai shënoi shumë dhe për fat të keq çështja kontraktuale ndikoi në kontributin e tij më tej.

Maldini dhe Massara duhet ta shfrytëzojnë këtë mundësi dhe t’i japin Piolit një alternativë të vlefshme për Ibrahimovic.

Nëse objektivi është qëndrimii lart gjatë gjithë rrugës, duhen edhe pjesët e duhura të këmbimit. Dhe Milik mund të jetë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu