Mancini gati ta marrë në Euro 2020, Pessina rritet! Te Milani i Piolit me “skonto”?

F

Hipoteza Matteo Pessina për Milanin është ende gjallë. Ka ditë që flitet për interesimin e kuqezinjve për mesfushorin italian.

Lojtari, pas një sezoni të shkëlqyer me fanellën e Verona të Juric, është bërë gjithashtu një element kryesor i tabelës së shahut të Gian Piero Gasperini te Atalanta.

Futbollisti i lindur në 1997 tregoi një fleksibilitet të madh, duke arritur të luante pak në të gjitha rolet e mesfushës: ai mbajti pozicionin e mesfushorit përpara mbrojtjes, duke zëvendësuar një mes de Roon dhe Freuler, por mbi të gjitha si një mesfushor sulmues.

Gasperini është përqendruar shumë tek ai që kur Gomez fluturoi në Spanjë për të veshur fanellën e Sevillas.

Deri më tani, Pessina ka bërë gjithsej 32 paraqitje, duke asistuar tre herë dhe duke shënuar dy gola.

Numrat sigurisht që mund të përmirësohen, por që nuk kanë kaluar pa u vërejtur, aq sa ai u thirr nga Roberto Mancini, në ekipin kombëtar.

Siç u përmend, Milani është një nga ekipet që po mendon të investojë në lojtar.

Konfirmimi vjen nga La Gazzetta dello Sport. Kuqezinjtë mund të përfitojnë nga një zbritje 50%, pasi gjatë negociatave që sollën Conti te Milani, vendosën të drejtën për të pasur gjysmën e rishitjes së ardhshme të mesfushorit të ri nga Brianza.

Milani mund të vendosë ta sjellë Pessina në shtëpi pavarësisht nga çdo negociatë në tregun e transferimeve.

Kuqezinjtë ende duhet të merren me largimin e Brahim Diaz, që mund të kthehet te Real Madrid, por edhe Hakan Calhanoglu nuk e ka ende të ardhmen e sigurtë.

Duke u kthyer në Pessina, marrëveshja mund të fillojë në verë, gjithashtu sepse negociatat me Atalanta për rinovimin e tij kanë ngecur.

Kostoja e kartonit duhet të jetë rreth 20 milion euro. Pra, kuqezinjtë do të siguronin lojtarin për 10 milion.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu