Manchester United-Milan, nata e shëmtuar e Vinçiq: gabimet e gjyqtarit!

Slavko Vinčić, arbitër për Manchester United-Milan, sigurisht që nuk ofroi një paraqitje që ishte në lartësinë e rëndësisë së ndeshjes së organizuar në Old Trafford.

Gabimi më i madh, edhe pas këshillave me VAR, mbetet goli kryevepër i anuluar ndaj Kessie në pjesën e parë.

Pas një rivënie, mesfushori ndalon topin me bark, e bën atë të kërcejë dhe t’i afrohet dorës, duke goditur më pas një silur që nuk i lë asnjë mundësi Henderson.

Pas golit vjen kontrolli i VAR, i cili në pak sekonda vëren një prekje të krahut të kuqeziut (në këtë rast vullnetarizmi nuk merret në konsideratë ose nëse krahu është i lidhur me trupin apo jo, me rregullat aktuale që është mjafton që të ketë prekje për të zhvlerësuar golin) i cili, megjithatë, nuk ekziston.

Nga përsëritjet e treguara gjatë ndeshjes nuk ka asnjë që demonstron prekjen e parregullt të mesfushorit dhe ndjenja është se zyrtari i ndeshjes në dhomën e VAR ka bërë me të vërtetë një gabim. Goli i Kessie ishte i drejtë, anulimi i tij ishte një gabim i madh!

Në pjesën e dytë, megjithatë, më saktësisht në minutën e 83-të, McTominay humbet topin dhe ndalon Krunic vullnetarisht duke i tërhequr fanelën. Skocezi, tashmë i paralajmëruar, duhej të merrte të verdhën e dytë.

Zgjedhja e Vinçiq për të mos nxjerrë kartonin e dytë të verdhë është e pakuptueshme. Një gabim që do të ndikojë edhe në ndeshjen e kthimit në San Siro…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu