Maldini thyen heshtjen, flet për merkaton, rinovimet dhe forcën kuqezi, duke cituar Capellon në fund…

Duke folur në Sky Sport, Paolo Maldini perpara Sampdoria-Milan komentoi merkaton, ekipin, rinovimet dhe gjithçka tjetër.

Ibrahimovic dhe Giroud së bashku.

“Ideja është që gjithmonë të lëmë lojtarët më të mirë të luajnë. Nëse ata janë mirë pse nuk duhet të luajnë së bashku? Kanë struktura të ngjashme fizike por kanë karakteristika të ndryshme dhe Ibrahimovic gjithashtu mund të shkojë rreth sulmuesit tjetër duke vepruar si një krijues i avancuar”

Për forcën e ekipit.

“Ne fillojmë nga baza e vitit të kaluar, kështu që unë do të thosha po, jemi me te forte! Në formacionin e sotëm mungojnë 5 shtylla në krahasim me vitin e kaluar, por do të doja të guxoja duke thene se ky ekip është më i fortë. Ne do të duhet të përfundojmë disa gjera ne merkato dhe më pas skuadra do të jetë e plotë “.

Kthimi i tifozëve.

“Ne tashmë i kemi pasur tifozët në ndeshjet miqësore dhe duhet të them që në fillim pothuajse jeni mahnitur nga zhurma.

Për të gjithë lojtarët dhe trajnerin është thelbësore që tifozët të jenë në stadium sepse përndryshe është tjetër sport”.

Mbi operacionin Pellegri.

“Nuk është sekret që Ibrahimovic është 40 vjeç dhe Giroud është 35. Ne jemi një nga skuadrat më të reja në ligë dhe duam të vazhdojmë në këtë rrugë edhe këtë sezon. Ne gjithashtu duhet të shikojmë nga e ardhmja”

Rreth rinovimit të Kessie dhe operacioneve të tjera.

“Unë mendoj se ekziston një linjë e përbashkët në të folur për një rinovim dhe një blerje. Ne duhet të veprojmë sipas qëndrueshmërisë, pa shkuar përtej linjave të caktuara të diktuara nga pronësia.

Në të kaluarën ne e kemi bërë atë dhe e kemi paguar shtrenjte. Si rinovimet e lojtarëve që ne nuk kemi qenë në gjendje për të bërë, ashtu edhe blerjet do të bëhen duke ndjekur këtë frymë.

Unë nuk filloj me paragjykime për lojtarët, jam i hapur për shumë zgjidhje.

Për të rinjtë dhe rezervat.

“Edhe lojtarët si Krunic dhe Tonali kanë sjellë me vete shumë paragjykime. Ata ishin lojtarë të rëndësishëm sezonin e kaluar dhe ne presim që lojtarët tanë të rinj të jenë më të gatshëm sivjet se vitin e kaluar”

Ëndrra Scudetto?

“Më ka pëlqyer gjithmonë të ëndërroj. Pastaj, siç thotë Capello, është e drejtë të jesh realist, por një ëndërr nuk i mohohet askujt”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu