“Repubblica” – Maldini provon supergoditjen nëse nuk rinovon Calhanoglu. Nis kontaktet me yllin e Lazios!

Janari është pranë. Paolo Maldini, drejtori teknik kuqezi, po punon për ta bërë ekipin e Stefano Pioli edhe më konkurrues. Qëllimi i Milanit, aktualisht i pari në renditjen e Serie A, është që të kualifikohet në edicionin e ardhshëm të Champions League.

Nëse, sidoqoftë, Scudetto arrin në fund të sezonit, sigurisht që do të ishte diçka shumë e madhe dhe një arritje për t’u duartrokitur duke parë ciklin e saponisur me të rinj.

Arsyeja pse Maldini, me drejtorin sportiv Frederic Massara, po vazhdojnë të jenë të vëmendshëm në tregun e transferimeve që tani në janar.

Calciomercato, bomba Milan | Clamorosa suggestione in Serie A!

Milani, në fakt, ka nevojë për përforcime. Pa dyshim në zemër të mbrojtjes, ku kuqezinjtë kanë pësuar shumë dëmtime që nga fillimi i sezonit.

Ndoshta edhe në sulm, ku do të nevojitej një zëvendës Zlatan Ibrahimović. Por, në orët e fundit, udhëheqësit e “Djallit” janë duke u përpjekur të kuptojnë nëse ata gjithashtu do të duhet të ndërhyjnë në treshen pas sulmit.

Situata e Hakan Çalhanoğlu, në fakt, zhvillohet vazhdimisht, por ende ka pengesa. Madje, vetë Maldini doli dhe tha se “nuk jemi as larg dhe afër, sigurisht që koha nuk premton por jemi edhe të qetë në këtë drejtim”.

Për momentin, ekziston një distancë midis kërkesës së agjentit të lojtarit (6 milion euro neto në sezon) dhe ofertës së Milanit (3.5) për rinovimin e kontratës së turkut, që aktualisht skadon në 30 qershorin e ardhshëm.

Luis Alberto vs Milan Away - [03/11/2019] - YouTube

Nëse palët nuk arrijnë një marrëveshje, Çalhanoğlu mund të dalë në shitje që në janar, në mënyrë që të shmanget largimi i tij me parametra zero dhe pa fituar asgjë.

Por si mund të zëvendësohej numri 10? Milani tashmë ka disa ide.

Një ide e fortë është duke fituar terren në orët e fundit. Gazetari Alessandro Jacobone i Repubblica ka përmendur emrin e Luis Alberto.

Spanjolli rinovoi jo shumë kohë më parë kontratën deri në 30 qershor 2025, por është në një raport jo fort të mirë me drejtuesit ndaj, për këtë arsye, mund të largohet tashmë.

Milani ka kërkuar informacion për Luis Alberto nga agjentët e tij, “YouFirst Sports”, me rastin e kontakteve të para të bëra për rinovimin e kontratës së Davide Calabria, i cili gjithashtu u ndihmua nga agjencia iberiane.

Për momentin nuk dihet se sa i realizueshëm është ky operacion, por Maldini ëndërron goditjen e madhe Luis Alberto.

Lotito – siç dihet tashmë – është një “arrë e fortë” për t’u thyer dhe, edhe nëse bie dakord ta shesë atë, ai nuk do të donte të mblidhte më pak se 50 milion euro nga operacioni. Sidoqoftë, Maldini do të provojë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu