Maldini, Moncada dhe Massara, sytë te Salzburg | Sondazhe për tre talente!

Milan ka një linjë të saktë në merkato vitet e fundit. Fokusi te talentet e reja dhe në të njëjtën kohë përpiqet të kete lojtarë me përvojë në ekip për t’i ndihmuar ata të rriten.

Projekti është duke punuar, por klubi nuk qetësohet dhe synon gjithmonë të përmirësohet. Për të ardhmen ata shikojnë perspektivat e kampionateve të ndryshme, veçanërisht ato të huaja.

Ditët e fundit është folur për Noa Lang dhe Yari Verschaeren që luajnë në Belgjikë në Jupiler Pro League, por Paolo Maldini dhe Frederic Massara po shikojnë gjithashtu në Austri…

Sipas asaj që u zbulua nga merkato e thashethemeve, Milani ka shprehur interesimin e tij për tre lojtarë që luajnë te Salzburg: Luka Sucic, Brenden Aaronson dhe Maurtis Kjaergaard. Sondazhet eksploruese u kryen si me klubin austriak ashtu edhe me agjentet e djemve…

Sucic është një mesfushor kroat i lindur në 2002. Tashmë vitin e kaluar kishte zëra për një interesim nga klubi Rossoneri. Ai është një talent shumë i vlerësuar që ka potencialin për t’u bërë një lojtar i lartë në të ardhmen!

Aaronson është një mesfushor sulmues amerikan i lindur në vitin 2000. 3 gola dhe 3 asistime në fillim të sezonit. Në janar 2021, Salzburg investoi mbi 5 milionë euro për ta tërhequr atë nga Major League Soccer (MLS), ku ai luante në Unionin e Filadelfias.

Kjaergaard është gjithashtu një mesfushor sulmues, ai është danez dhe është 18 vjeç. 1 gol dhe 2 asistime për të në 7 paraqitjet e bëra këtë sezon. Salzburg e gjeti atë dy vjet më parë në akademinë e të rinjve Lyngby në Danimarkë. Milani e vëzhgon atë dhe shokët e tij të skuadrës me shumë interes…

Klubi në pronësi të Red Bull është një model kur bëhet fjalë për gjetjen e talenteve të rinj. Shpesh kalimi më i mirë së pari te Leipzig, një tjetër skuadër e Red Bull, për të zbritur më pas në klubet më të mira evropiane. Do të shohim nëse do të ketë këtë rrugë edhe për tre djemtë e sapo përmendur…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu