Maldini: “Ibra mori të gjitha përgjegjësitë. Të rinjtë? Vështirë të gjesh zhgënjim. Ja si zgjedh një mbrojtës”

Paolo Maldini, drejtori teknik i Milanit, dha një intervistë shumë të gjatë dhe të bukur për DAZN.

Në këtë bisedë me Federico Balzaretti, drejtori teknik kuqezi preku shumë çështje të rëndësishme në lidhje me rritjen e ekipit dhe stafit të tij.

“Unë e kam përgatitur veten duke bërë diçka tjetër në nëntë vjet. U përpoqa të marr jetën time, të ndjek gjërat që kisha lënë jashtë. Familja, fëmijët, gruaja. Dhe miq gjithashtu: fillova të bëj gjëra që nuk i kam bërë kurrë, si të shkoja për një kafe me miqtë dhe të bisedonim”.

Më pëlqyen këto vite dhe u përgatita vetë kështu, duke u shkëputur nga futbolli, duke ndjekur natyrshëm Milanin dhe Champions League me një sy të shkëputur.

Në momentin e rikthimit isha shumë i gatshëm, ishte një gjë e papritur: isha në Miami, Leonardo më thirri që më donte me të, ishte e lehtë të thoja “po”. Ekzistonte mundësia e kthimit me Fassone dhe Mirabelli por nuk ishim dakord, atëherë ekzistonte mundësia e hyrjes me Barbara Berlusconi.

Zgjedhja ime, përveç një interesimi nga PSG gjithmonë përmes Leonardo, ishte e lidhur me ngjyrat kuqezi”.

Si funksionon zgjedhja e një futbollisti?

“Së pari, askush nuk ka mundësi të shohë të gjitha ndeshjet. Si pasojë, ju duhet të keni skautë që punojnë në drejtimin tuaj dhe atë të pronës.

Duhet të dini se çfarë doni dhe ata statistikisht ju tregojnë se çfarë ka funksionuar dhe çfarë jo. Ekziston një evolucion në futboll. Le të flasim për mbrojtjen. Një mbrojtës është i lehtë për mua për të lexuar: më paëi do të të kisha kërkuar një mbrojtës që është i mirë në një rol, tani unë do të shkoja dhe do të merrja një mbrojtës që është i fortë në një kundër një dhe pastaj e mësoj atë të qëndrojë në rolin e tij taktikisht. Gjëja e vështirë për të mësuar është forca në situatat një kundër një, përqendrimi dhe kjo është ajo që mungon. Do të merrja një të fortë me këto karakteristika”.

A ndikon Stefano Piolit në zgjedhjet e merkatos?

“Trajneri ka një rol të rëndësishëm sepse ai ka një ide të lojës. Ajo që ne kërkojmë është të na jepen profile. Unë besoj se emrat duhet të zgjidhen nga klubi: ai duhet të ndikojë në të gjitha pikëpamjet dhe gjithashtu nga një vizion që shkon përtej. Besoj se është përgjegjësia e klubit të zgjedhë lojtarin e duhur”.

Çfarë ju goditi më shumë te Pioli?

“Nuk e prisja që ai të ishte në gjendje t’i përcillte mendimet e tij aq mirë në ekip, nuk e prisja nga një person kaq i qetë dhe i butë.

Unë thashë që mbase ai është pak i dobët me lojtarët, por nganjëherë duhet ta ndalojmë … Unë nuk e njoha këtë karakteristikë dhe ai arriti ta impononte atë edhe në një klub të rëndësishëm si Milani”.

Na flisni mbi raportin tuaj me skuadrën?

“Varet nga momenti. Gjatë merkatos të jesh në gjendje të shkosh në stërvitje është e vështirë. Në përgjithësi, unë dhe Massara shkojmë të paktën tre ose katër herë për t’i parë.

Flasim me trajnerin çdo ditë: për çështjet e transferimit, për ndeshjet. Ne diskutojmë gjëra taktike, por mendoj se është normale.

Ka gjëra që mund t’i shihni vetëm gjatë stërvitjes: si sillet, si ju përshëndet, si largohet nga fusha. Këto janë gjëra që kemi kaluar të gjithë dhe janë menjëherë të njohura.

Mundohem ta kuptoj lojtarin, por ka situata dhe situata: nëse duhet të shkosh dhe t’i thuash dikujt që po luan keq, shko atje me mirëkuptim.

Nëse dikush po sillet keq në nivelin disiplinor, atëherë shkoni më shumë. Mundohem të dialogoj me të gjithë, por të gjithë gjejnë ngushëllim te një person tjetër: ka nga ata që vijnë tek unë, nga trajneri, nga Massara, apo ata që kanë shkuar te Boban më parë”.

Rikthimi i Ibrahimovic?

“Ibrahimovic është një ide nga janari i kaluar me Leonardo. Ne kishim folur me të dhe me Raiola, por ai kishte dhënë fjalën që, nëse do të arrinim një rezultat ekonomik, ai do të qëndronte. Sipas mendimit tonë ai ishte njeriu i duhur për të bërë përzierjen e duhur midis rinisë dhe përvojës. Ai dhe Kjaer ishin perfekt. Në atë moment kishte pak prej tyre, ose kishte, por luanin pak.

Normale që është një zgjedhje e ndarë me pronarët. Por në këtë rast ishte një rrezik shumë i sigurt: ne i ofruam atij 18 muaj kontratë, ai tha se donte 6 sepse nuk dinte si do të shkonte. Unë e kam pasur si kundërshtar, por asnjëherë si shok skuadre”.

Çfarë mund të thuash për të rinjtë e Milanit?

“Është e vështirë të gjesh dikë që më ka zhgënjyer. Duarte ishte i pafat, ka pasur shumë dëmtime. Talenti i Leaos duket qartë, ai mund të arrijë nivele të jashtëzakonshme. Saelemaekers ishte rezultat i skautimit tonë, nuk e njihja Aleksin. Ne po kërkonim një mbrojtës të djathtë në atë moment. Ne pamë këtë djalë duke luajtur djathtas, majtas, si mbrojtës qendre, si numër dhjetë, me një intensitet të tillë që pas i jep topin, ai është atje. Bennacer ka personalitet të shkëlqyeshëm”.

Vizioni juaj për Milanin?

“Modeli ndryshon gjatë rrugës, unë jam i lidhur me një Milan fitues, figura ime është e lidhur me diçka që nuk synon vetëm rregullimin e llogarive. Unë gjithashtu duhet të ruaj atë që sjell historia ime, ajo që tifozët presin nga unë. Kjo është kur i shtyj pronarët të bëjnë gjëra të caktuara në vend të të tjerave.

Nuk mund të dëgjohet dhe lexohet që Milani nuk ka qenë në Ligën e Kampionëve për kaq shumë vite. Ne kemi filluar një rrugë që duhet të na çojë drejt Ligës së Kampionëve përgjithmonë, është një kompeticion që të jep të ardhura të rëndësishme. Fair Play Financiar nuk të lejon të investosh atë që dëshiron, është gjithashtu një frenim për shpërndarjen e ardhshme të fitoreve në gara të ndryshme, por besoj se është rruga e duhur. Ne filluam me një ide të një projekti që një ditë mund të bëhet i vetë-qëndrueshën, në një kohë krize të madhe kjo ka edhe më shumë vlerë”.

Si është të punoni me djalin tuaj?

“Të kesh baba një që ka luajtur futboll nuk është e këndshme, e di mirë unë (buzëqesh). E di që momenti më i keq është kur kthehesh nga një lojë në makinë me babanë tënd dhe ai të tregon se çfarë duhet të kishe bërë më mirë.

Fati i Daniel që nuk është mbrojtës…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu