Maldini i magjepsur nga zbulimi i Serie A! Meite kthehet te Torino, mesfushori i ri në shënjestër

Pasi është mbyllur sezoni dhe Milani ka dalë në vend të dytë duke arritur kualifikimin e shumëshpresuar dhe kërkuar në grupet e Champions, drejtuesit kuqezi tani janë futur në punë sa i përket merkatos.

Qëllimi i Paolo Maldini dhe bashkëpunëtorëve të tij është të përforcojnë dhe mbështesin skuadrën aktuale me goditjet më të mira të mundshme në kohën më të shkurtër të mundshme.

Edhe nëse tregu i transferimeve të verës nuk ka filluar ende zyrtarisht.

Pasi rregulloi problemin e portierit, me ardhjen e Maignan dhe lamtumirën zyrtare të Donnarumma, Milani filloi të vlerësonte edhe rolet e tjera.

Në mesfushë, për shembull, mund të ketë disa ndryshime të lehta, duke filluar me ata që do të largohen nga klubi.

Ashtu si Souahilo Meite, një mesfushor i huazuar nga Torino i cili, megjithatë, nuk bindi 100%. Disa paraqitje të mira nuk ishin të mjaftueshme për të merituar konfirmimin: përshtypja është se Milani po kërkon një mesfushor më dinamik dhe teknik për të kompletuar repartin, ndërsa Meite duhet të kthehet te Torino.

Emri i duhur është ai i Jerdy Schouten, futbollist holandez në pronësi të Bologna.

Konfirmimet mbërrijnë, tashmë të zbuluara nga media kombëtare ditët e fundit. Schouten do të përfaqësonte një përforcim ideal për Milanin, si për nga mosha (ai ka lindur në 1997) ashtu edhe për aftësinë e tij për të treguar veten në Serie A në dy sezonet e fundit, me paraqitje pozitive dhe dinamike.

Holandezi mund të jetë përforcimi për mesfushën. Por Milan do të duhet të ruhet seriozisht nga konkurrenca nga dy rivalë të tjerë italianë. Ditët e fundit është folur për Romën dhe Atalantën të cilët janë shumë të interesuar për potencialin e djalit që u rrit në Ado den Haag.

Për Sinisa Mihajlovic në sezonin e fundit Schouten përfaqësoi një titullar fiks.

34 paraqitje sezonale dhe një gol, por i dalluar sidomos për sasinë fizike dhe cilësinë e driblimeve.

Në të kaluarën, Milani gjithashtu ndoqi shokun e tij të ekipit, suedezin Mattias Svanberg. Por sot duket se interesi është kthyer tek talenti portokalli.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu