“Maldini, hiq dorë nga Lovato. Leao e talli atë natë. Nuk duket gati. Duhet një sozi e Kjaerit”

Franco Ordine, në editorialin e tij te “MilanNews”, foli për objektivat e kuqezinjve për mbrojtësin qendror dhe bëri një analizë nisur nga nevoja por edhe ideja për të synuar Lovaton – sipas tij e gabuar.

“Dëmtimi i lehtë i Romagnolit para Milan-Verona rindez temën e përforcimit në mbrojtje, ku ndër të tjera ne indirekt kemi mbledhur disa informacione: 1) Gabbia ishte tashmë gati dhe nuk mendoj se ai u shpërfytyrua në praninë e fantazmës Kalinic ; 2) të rimëkëmbjes së Duarte (gjykuar në nivel dobët deri tani) dhe të Musacchios, për të cilin nuk ka asnjë gjurmë.

Dhe këtu fillon diskutimi i parë. Sepse thashethemet për interesin e Maldini për të riun Lovato vazhdojnë të qarkullojnë – falë aktivizmit të agjentit të tij.

Unë i besoj asaj që shoh dhe gjykoj në ndeshje: në ndeshjen e së dielës në mbrëmje djali sigurisht nuk bëri një përshtypje të shkëlqyeshme.

Leao shpesh bënte shaka me të, veçanërisht duke e dribluar me lehtësi me shpejtësi. Për mungesë qartësie, ai shkaktoi edhe penalltinë e 2-2 të mundshëm, të dërguar më pas në kurbë nga Ibrahimovic. Jo vetem.

Juric, i cili e njeh atë më mirë se kushdo tjetër duke qenë trajneri i tij, e largoi atë nga qendra në fillim, pasi do të ishte i destinuar të merrej me Ibra. E zhvendosi në të djathtë, ku kishte të bente me Leao.

Të them të drejtën, ai që mahniti në rolin e mbrojtësit qendror, pa pësuar ndonjë kompleks kundër Ibra, ishte Magnani i cili gjithashtu sapo ka mbushur 24 vjeç (në tetor) dhe mbërriti i huazuar nga Sassuolo ku nuk ka performuar gjithmonë në nivel.

Sapo doli Magnani, Zlatan u bë sundimtari i zonës së penalltisë së veronezëve dhe goditi një shtyllë, shënoi një gol dhe angazhoi Silvestrin në pritjen më spektakolare të mbrëmjes.

Në dritën e të gjitha këtyre vlerësimeve, vazhdon reflektimi i klubit për goditjen 20 mln euroshe.

Milani ka nevojë, në janar, të çimentojë mbrojtjen qendrore me një element të ngjashëm me Kjaer, jo një për të formuar. Nuk kam kërkesa për të raportuar: kjo nuk është puna ime.

Unë mund të mendoj nevojën. Karakteristikat e kërkuara janë këto: përvoja e plotë ndërkombëtare, zakoni i dueleve një për një, madhësia fizike mbi të gjitha.

Po, sepse tani është konfirmuar nga statistikat e kampionatit se një nga defektet aktuale të Milanit kur mbron në goditjet standarte (sidomos në goditjet e këndit) janë duelet në lartësi të madhe.

Shpesh Ibra duhet të kthehet dhe jo gjithmonë ia del ta heqë topin. Ndodh dhe si ndaj Roma-s, ku gaboi te 3-3…”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu