Maignan-Milan: konfirmime të akordit! Detajet e operacionit

Milani ende shpreson të jetë në gjendje të gjejë një marrëveshje për rinovimin e Gianluigi Donnarumma, por nuk është e lehtë. Palët ende duket se janë të larg mes tyre.

Edhe pse drejtori sportiv i Milanit, Massara, dje deklaroi se “Milani do të bëjë çmos për të mbajtur Donnarumma” dhe po bëhet “e pamundura”, sigurisht që frika e largimit me zero është e madhe…

Natën e kaluar Sky Sport shpjegoi se klubi kuqezi ka propozuar ofertën e fundit: një kontratë dy-vjeçare me vlerë 7 milion euro neto plus 1 bonus të lidhur me kualifikimin e Champions League.

Përveç kësaj, ekziston edhe një klauzolë rezolucioni prej rreth 35 milion eurosh që mund të ushtrohet në rast se skuadra nuk e përfundon kampionatin në katër pozicionet e para të renditjes.

Mino Raiola kërkon 12 milion euro rrogë dhe një klauzolë më të ulët. Çmenduri!

Ditët e fundit ka dalë një prapaskenë e rëndësishme: Milani tashmë ka bllokuar zëvendësuesin e mundshëm të Donnarumma.

Ky është Mike Maignan, portieri 25-vjeçar i Lille. Drejtori sportiv Frederic Massara e mohoi atë para ndeshjes kundër Lazios, por ai nuk mund të bënte ndryshe.

A mund ta ketë konfirmuar ndonjëherë ai një gjë të tillë me një negociatë të vazhdueshme për rinovimin? Jo!

Sot Sky Sport përsërit se Milani tashmë ka një marrëveshje për ardhjen e Maignan.

Operacion me vlerë rreth 12 milion euro plus bonuse. Mbrojtësi francez ka një kontratë që skadon në qershor 2022 dhe për këtë arsye Lille duhet ta shesë atë tashmë në seancën e ardhshme të merkatos së verës.

Maignan u rrit te Paris Saint-Germain, ku ai gjithashtu u njoh me Zlatan Ibrahimovic gjatë përvojës së qendërsulmuesit suedez në Paris.

Numri 1 aktual i Lille ndalej me Zlatan pas stërvitjes për t’u ushtruar më shumë me gjuajtje drejt portës.

Të dy e njohin mirë njëri-tjetrin dhe mund të takohen në Milanello pas disa muajsh.

Maldini, Massara, Gazidis dhe pronësia Elliott shpresojnë të mos humbasin një trashëgimi si Donnarumma në një transferim falas.

Do të ishte vërtet diçka e bujshme, por jemi gati në maj dhe ky skenar duhet të konsiderohet seriozisht.

Nuk është rastësi që duket se Milani tashmë po punon konkretisht për një zëvendësues.

Zhvillime të mëtejshme priten në ditët në vijim.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu