“Magjia Milan”, Pioli rrëfehet në 360 gradë! “Nuk jam gjeni, por shumë këmbëngulës dhe kurioz”

“Unë jam i lumtur. Siç nuk kam qenë kurrë, duke folur në mënyrë profesionale”.

Stefano Pioli, duke folur për momentin e tij, për vitin e tij të magjishëm, ka hapur zemrën me “Corriere della Sera”.

Trajneri kuqezi dha një intervistë të gjatë, ku riafirmoi të gjithë dashurinë e tij për Milanin.

“Herën e parë kur hyra në Milanello – deklaroi ai – ndjeva diçka magjike, një energji unike. Por fakti është që e dëgjoj përsëri çdo mëngjes në 8. Unë e di që jam me fat.

Dhe do të bëj gjithçka që të vazhdoj ta meritoj këtë fat.

Nuk jam një gjeni, por i vendosur dhe këmbëngulës po.

Dhe kurioz, natyrisht. Gjithmonë kam menduar se ka diçka për të mësuar nga të gjithë. Sot ndihem i plotë dhe i pjekur, si kurrë më parë. Por unë e di që mund të bëj edhe më shumë. Jam njeri normal. Jam i thjeshtë, më pëlqen të jem”.

Një konsideratë për Zlatan Ibrahimovic nuk mund të mungojë: “Unë kurrë nuk kam njohur një lojtar kaq inteligjent dhe të pëlqyeshëm. Janë momente të tilla, ai do të kthehet dhe do të luajë më shumë se më parë. Por prania e tij tashmë është thelbësore, ai di të tërheqë dhe stimulojë shokët e tij të skuadrës.

Raporti? Në të vërtetë nuk është i vështirë. Sepse të dy jemi të drejtpërdrejtë, nuk fshihemi, për mirë apo për keq.

Ne gjithashtu themi gjëra negative, kjo ndodh, është normale, janë dinamika logjike të një ekipi. Më thotë: zotëri, sot flas unë. Ulem dhe dëgjoj. Të nesërmen flas unë me të. Funksionon kështu. Duhet të kuptoni situatat, njerëzit, momentet”.

Pioli dukej se ishte i destinuar të largohej nga Milani, por klubi, për fat të mirë, bëri zgjedhjen e duhur: “Një imazh i këtij viti 2020? Në mbrëmjen e 20 korrikut, kur Gazidis më telefonon në prag të Sassuolo-Milan për të më informuar se ai dhe pronarët kishin vendosur të më konfirmonin për sezonin e ardhshëm, nëse do të doja. Unë i thashë: Ivan, prit, do ta mendoj…

Padyshim që bëja shaka, nuk e ula telefonin. Ishte një emocion i shkëlqyeshëm, ashtu si momenti pas ndeshjes kur u dhashë njoftimin ekipit dhe bashkëpunëtorëve të mi.

Kurrë nuk kam humbur qetësinë time, unë me të vërtetë e dua atë. Para ndeshjes kundër Genoa, Gazidis erdhi në Milanello për të thënë se zgjedhjet do të bëheshin në fund të sezonit dhe jo më parë.

Kështu që unë vazhdova të punoj për ta fituar atë besim, pa dëgjuar se çfarë po thoshin njerëzit”.

Tani duhet të mendohet për vitin e ri me një qëllim shumë specifik: “Vazhdimi i përmirësimit.

Dhe kthimi në Champions League. Klubi nuk na ka kërkuar asgjë, ata nuk duan të na bëjnë presion, unë me të vërtetë e vlerësova këtë.

Gazidis na vendosi në kushtet ideale të punës: ato janë të jashtëzakonshme. Por ne e dimë mirë se duhet të bëjmë gjithçka për ta rikthyer Milanin atje ku duhet të jetë, në Ligën e Kampionëve. Ajo ka munguar për shumë kohë, ky është vendi i Milanit. Ne mund ta bëjmë atë. Ajo që më intereson është rritja. Kjo skuadër gjithashtu mund të përmirësohet shumë”.

Një ndihmë nga merkato do të ishte e përshtatshme, por edhe në këtë rast Pioli ka ide të qarta: “Këtu tani ka entuziazëm, seriozitet, kompaktësi. Nuk ka më as nevojë të var programin javor në mure, të gjithë dinë se çfarë të bëjnë. Grupi është i fortë, i bashkuar, krenar. Kushdo që hyn, nëse hyn, duhet të ketë të njëjtën kërkesë, të njëjtin mentalitet.

Kush mbërriti janarin e kaluar – flas për Ibrahimovic dhe Kjaer – dha shembullin. Kjo na bëri të kthehemi mbrapsht. Epo, me përpjekjet që kemi bërë për të arritur këtë ekuilibër duhet të jemi të kujdesshëm që të mos e prishim atë. Në këtë pikë ka një harmoni totale. Nëse mund të përmirësohemi, ne përmirësohemi. Përndryshe do të qëndrojmë krejtësisht kështu”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu