Lufta me UEFA mbi Super League, Elliott ka zgjedhur strategjinë e Milanit! Detajet

Presidenti i UEFA-s Alexsander Ceferin menjëherë u shpalli luftë klubeve themeluese të Superligës.

Nisma e ekipeve “separatiste” nuk ishte e mirëpritur dhe sanksionet ishin kërcënimi i menjëhershëm, direkt pasi brenda 48 orë ky kompeticion i ri me 12 bashkëthemelues do të lindte dhe vdiste!

Ditët e fundit, në këtë drejtim kanë rrjedhur thashetheme të rëndësishme.

UEFA thuhet të ketë biseduar me gjashtë klubet e Premier League dhe Atletico Madrid për të rënë dakord për një sanksion modest ekonomik në këmbim të lamtumirës me projektin e Super League.

Interi gjithashtu do të negociojë këtë lloj zgjidhjeje.

Milani, Juventusi, Barcelona dhe Real Madrid, nga ana tjetër, do të ishin akoma të lidhur me Superligën dhe në bazë të një kontrate.

Ende nuk ka negociata me UEFA, e cila kërcënon me përjashtimin nga gara evropiane për dy vjet dhe një gjobë të majme.

Sidoqoftë, nga klubet e interesuara ka dalë se ky lloj dënimi nuk mund të miratohet sepse ekziston një vendim nga Gjykata e Madridit që e parandalon atë.

UEFA do të rrezikonte shumë duke injoruar dispozitat e gjykatës së Madridit.

Sot Corriere della Sera shpjegoi se Milani ende do të vlerësonte mundësinë e negociatave me Ceferin për daljen përfundimtare nga Super League.

Elliott, pronari amerikan i fondit të klubit Milan, do të preferonte të shmangte një luftë me UEFA dhe për këtë arsye rruga e marrëveshjes mund të ishte ajo e ndjekur. Azhurnimet priten së shpejti.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu