“Luani zbutet, Zlatani jo! Do të shkatërroja edhe King Kong. Benjamin Button film i sajuar, jeta ime realiteti”

Zlatan Ibrahimovic dha një intervistë për mikrofonët e UEFA.com. Suedezi foli për kthimin e tij në Itali, për fizikun e tij, por sidomos duke iu përgjigjur edhe disa pyetjeve pak të çuditshme dhe që kanë ngjallur jo pak humor…

“Për sa kohë që unë luaj, unë do ta bëj atë në nivelin më të lartë. Unë jam 39 vjeç dhe për atë që kam bërë tashmë në karrierën time, nuk do të kisha asnjë arsye të vazhdoja ta bëja këtë punë.

Edhe sot, megjithatë, kam të njëjtin pasion si gjithmonë, nuk ndihem kurrë i kënaqur dhe gjithmonë dua më shumë. Unë nuk shoh shumë lojtarë në moshën time që luajnë akoma sot siç jam tani.

Kur një lojtar është mbi 30 vjeç, ai fillon rëniee dhe përfundimisht del në pension. Por, unë nga 30 e sipër fillova të përmirësohem edhe më shumë”.

Për fizikun: “Kam dëgjuar atletë amerikanë të thonë se ata kanë shpenzuar mbi një milion dollarë për të mbajtur trupin e tyre në formë. Unë jam 39 vjeç. Jam në gjendje të mirë. Unë luaj në nivelin më të lartë.

Kam shpenzuar zero për t’u mbajtur në formë. Sekreti është në kokë. Sa e dëshiron atë, sa je i gatshëm të sakrifikosh. Ky është sekreti: mentaliteti. Dhe mentaliteti nuk blihet”.

“Unë do të doja trurin e Zlatanit në trupin e një 25-vjeçari! Sot lodhem më herët sesa kur isha më i ri. Unë fle shumë sepse kam nevojë të rikuperoj më shumë.

Le të themi që në të kaluarën kam përdorur një ditë të shërohem, të ndjehem mirë dhe të jem përsëri i freskët. Sot më duhen dy deri tre ditë, gjë që është normale për moshën time”.

Mbi kufijtë: “Për sa kohë që luaj, unë do ta bëj atë në nivelin më të lartë. Ditën që nuk do të jem më ky, atëherë do të ndaloj së luajturi sepse kam nevojë të ndihem i gjallë. Duhet të ndiej se mund të jap diçka në këmbim.

Nuk dua të kem asnjë avantazh sepse jam 39 vjeç. Nuk dua të më thonë “hej, ngadalëso” dhe kështu me radhë që të mos lodhem shumë. Jo, unë dua të konsiderohem si një lojtar i klasit botëror dhe dua të trajtohem në të njëjtin nivel me të tjerët, sepse në këtë mënyrë unë mund të shtyj veten gjithnjë e më shumë”.

Për Buffon: “Kush do të luajë deri në 50 vjeç mes tij dhe meje? Buffon … për të është e lehtë. Ai thjesht duhet të ngrihet dhe të bllokojë topat. Unë duhet të lëviz, krijoj, gjuaj, dueloj me mbrojtësit”.

Në lidhje me atë se kush do të godiste penalltitë midis Ibra dhe Messi: “Unë do t’i gjuaja ata 100% sepse unë jam kapiteni i kësaj skuadre. Vendos se kush do të ekzekutojë penalltitë. Do të gjuaja tre të parat, pastaj do t’ia lija një, pastaj do t’i gjuaja tre të tjerët atëherë do t’i lija një tjetër…

Për tatuazhet: “Të gjitha tatuazhet e mia janë në shpinë, kështu që unë nuk i shoh dhe nuk lodhem duke i parë ato çdo ditë. Kam ndaluar me tatuazhet sepse nuk kam më hapësirë ​​në shpinë”.

Zlatan Ibrahimovic of AC Milan celebrates after scoring a goal during the Serie A football match between AC Milan and Bologna FC at San Siro Stadium in Milano (Italy), September 21th, 2020. Photo Image Sport / Insidefoto

Kush po plaket më mirë mes Ibra dhe Benjamin Button: “Zlatan Ibrahimovic ka pasur një sezon të shkëlqyeshëm me Milanin. Unë po e bëj atë më mirë sepse po jetoj provë.

Benjamin Button është thjesht një histori e sajuar. Unë jam profili perfekt për të. Unë jam duke bërë një film të vërtetë me jetën time ndërsa Benjamin Button ishte vetëm një film i shpikur për kinema…”.

Mundje dore me King Kong: “Unë do ta shkatërroja King Kong. 100%. Do ta shkatërroja atë!”.

Kush zbutet më lehtë, luani apo Zlatan? “Luani, 100%. Një luan mund të zbutet, por Zlatan nuk mund të zbutet. Zlatan është një kafshë tjetër”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu