Locatelli-t nuk i del inati me Milanin, mesazhi i tij i fundit ndaj kuqezinjve!

Trampolina nga Milano te Sassuolo ishte lëvizja e duhur për Manuel Locatelli, i cili me fanellën e ekipit nga Emilia Romagna ka gjetur veten dhe është bërë vendimtar.

Një transferim që doli më efikas për të. Në Milano kishte shumë presion dhe klubi nuk besonte më te lojtari. Në verën e vitit 2018, shitja në Emilia u bë për rreth 14 milion euro, përfshirë bonuse.

Roberto De Zerbi është trajneri që e lejoi atë të vlerësohej, për të pushtuar kombëtaren italiane dhe për të pasur një çmim tregu më shumë se dyfishuar në krahasim me kur u largua nga Milanello…

Locatelli në një intervistë dhënë Corriere dello Sport u kthye për të folur në lidhje me përvojën që kishte në Milano, ku ai filloi nga sektori i të rinjve dhe më pas arriti në ekipin e parë:

“Përvoja ishte pozitive sepse jam stërviturr me lojtarë të shkëlqyeshëm, kam bërë debutimin tim në Seria A dhe unë ndjeva tronditjen që të jep një gol në San Siro kundër Juventusit.

Gjithçka erdhi shpejt, pothuajse nuk e shijova dhe për këtë arsye momenti i lamtumirës me Milanin ishte i rëndë, një zhgënjim i vërtetë. Kisha humbur besimin te vetja dhe e gjeta atë falë Sassuolo”.

Mesfushori e njeh rëndësinë e De Zerbi, edhe nëse gjithçka shkoi mirë me trajnerin e Sassuolo: “Ai më ndihmoi të rritem si në nivelin tekniko-taktik ashtu edhe në atë njerëzor. Jam pjekur. Por mes nesh nuk kishte vetëm trëndafila dhe lule, gjithashtu argumente. Në të vërtetë, grindje të vërteta. Pas atyre krahasimeve unë isha i zemëruar me të, atëherë kuptova se ai po më thoshte disa gjëra për të më rritur”.

A ndihet Locatelli gati për një të madh tani? Përgjigje e qartë: “Po. Jam rritur dhe jam gati. Largimi jashtë? Pse jo? Një opsion dhe nuk përjashtoj asgjë. Nuk më pëlqen të flas shumë për tregun e transferimeve, agjentët e mi dhe menaxherët e Sassuolo kujdesen për të.

Nuk e di nëse ky do të jetë viti im i fundit këtu dhe çfarë e ardhme më pret. Kur dhe nëse ka mundësi, ne do t’i vlerësojmë të gjitha së bashku”.

Edhe Real Betis së fundmi pranoi se “bëmë gjithçka të merrnim Locatelli nga Milani kur nuk po luante por Sassuoli arriti të nxitonte”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu