“Liverpool, goditja ideale quhet Kessie!” Këshilla për “Reds” tremb Milanin

Një sezon emocionues për Franck Kessie. Mesfushori u rendit unanimisht si lojtari më i mirë i Milan 2020-2021. Pa harruar që ai shpesh përfshihej në Top 11-të e ndryshme të hartuara në fund të kampionatit.

Kessie është një i paprekshëm te Milani, por ekziston një shqetësim për të ardhmen e tij. Kontrata e tij do të skadojë në qershor 2022 dhe për këtë arsye, nëse kuqezinjtë nuk përshpejtohen për një zgjatje të re kontrate dhe rritje rroge duke kënaqur kërkesat e mesfushorit, ai rrezikon të bëhet një pjesë e vlefshme në tregun e verës që do të fillojë…

Db Bergamo 23/05/2021 – campionato di calcio serie A / Atalanta-Milan / foto Daniele Buffa/Image Sport nella foto: gol Frank Kessie

Ka shumë klube evropiane që do të bënin të pamundurën për të siguruar lojtarin e Bregut të Fildishtë, që gjithashtu konsiderohet jashtë si një nga mesfushorët më të mirë në qarkullim.

Ka edhe nga ata në Angli që do ta rekomandonin atë në klubet më të mira për t’u forcuar për sezonin e ardhshëm.

Intervistuar nga Goal.com, Samuel Olatunji-Okuku, një skaut i talenteve me origjinë nigeriane, përmendi Kessie si një blerje ideale në veçanti për një kompani angleze.

Ky është Liverpool, një ekip që dëshiron të ringrihet pas një sezoni jo të jashtëzakonshëm sezonin e kaluar.

Reds kanë parë një titullar si Georgino Wijnaldum të largohet, i cili është shkëputur nga Liverpool për t’u bashkuar me PSG.

Kur u pyet se cili mesfushor do të ishte perfekt për ta zëvendësuar atë, vëzhguesi i ndërmjetësuesit foli për Kessie si profilin ideal.

“Kessie do të ishte një blerje ideale dhe më e përshtatshme, sepse ka fizikalitet, kohë futjeje dhe ftohtësi përpara portës.

Nuk e shoh Ndidin aq të mirë për atë rol, më duket se ai duket më shumë si Fabinho”.

Një këshillë që Milani shpreson se nuk do të merret në konsideratë nga ekipi i Jurgen Klopp.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu