LIVE SHORTI I EUROPA LEAGUE: Milani në Grupin H peshkon kampionen e Skocisë!

Pas kualifikimit në grupet e Europa League në një fund dramatik në Portugali (përball Rio Ave) sot Milani do të mësohet me kundërshtarët e grupeve.

Image

Sot në 13:00 në Nyon do të hidhet shorti për grupet e Europa League 2019-2020. Milani pozicionohet në vazon e tretë për shkak të koeficientit dhe kuqezinjtë rrezikojnë padyshim një grup të ndërlikuar (në grupin e parë, për shembull, janë Tottenham, Arsenal, Villarreal dhe Leverkusen). Kujdes nga Leicester që është në grupin e dytë.

Para shortit,48 ekipet u ndanë në 4 vazo bazuar në renditjen e koeficientit të klubit. Asnjë skuadër nuk mund të luajë kundër një klubi nga federata e vet.

GRUPI H

Milan (Itali), Celtic (Skoci), Sparta Praga (Çeki), Lille (Francë)

Bazuar në vendimet e marra nga Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s, klubet nga Rusia dhe Ukraina nuk do të tërhiqen në të njëjtin grup.

VAZOT

Si çiftohen skuadrat?

Për të siguruar që ekipet e përputhura nga i njëjti vend të kenë kohë të ndryshme fillimi, aty ku është e mundur, 12 grupet do të dallohen nga ngjyra: grupet A deri F do të jenë të kuqe dhe grupet G deri L do të jenë blu.

Nëse një federatë ka dy ose më shumë përfaqësues, klubet mund të përputhen për të luajtur në kohë të ndryshme (18.55 dhe 21.00) në mënyrë që të mos mbivendoset axhenda në TV. Për shembull, nëse një ekip i përputhur tërhiqet në grupin A, B, C, D, E ose F, ekipi tjetër i përputhur (pasi të jetë tërhequr) do të caktohet automatikisht në grupin e parë të disponueshëm midis G, H, I, J, K dhe L.

Kombinimet janë si më poshtë.

Arsenal-Tottenham

Napoli-Milano

Benfica-Braga

Leverkusen-Hoffenheim

Villarreal-Real Sociedad

Gent-Standard Liège

PSV Eindhoven-Feyenoord

Celtic-Rangers

Dinamo Zagreb-Rijeka

Sparta Pragë-Slavia Pragë

Ludogorets- CSKA Sofje

Vjenë e Shpejtë-ASK

PAOK-AEK

Maçabi Tel Aviv-Hapoel Beer Sheva

Lille-Nice

FINALJA – Finalja e vitit 2021 do të luhet në Gdańsk Stadium në Poloni, stadiumi që duhej të priste finalen e vitit 2020. Qyteti i Seviljes – i cili supozohej të priste aktin përfundimtar të 2021 – do të jetë vendi për finalen e vitit 2022.

Datat e shorteve të ardhshme:

14/12/2020: 1/16-tat
26/02/2021: 1/8-tat
19/03/2021: Çerekfinale dhe gjysmëfinale

Këto, megjithatë, janë datat e fazës me eliminim direkt:

Raundi i 32: 18/02/2021 – 25/02/2021

Raundi i 16: 11/03 / 2021–18 / 03/2021

Çerekfinalet: 08/04 / 2021–15 / 04/2021

Gjysmëfinale: 29/04 / 2021–06 / 05/2021

Përfundimtar: 26/05/2021

Këto janë datat e gjashtë ndeshjeve të grupeve:

Java e parë: 22 tetor

Java e dytë: 29 tetor

Java e tretë: 5 nëntor

Java e katërt: 26 nëntor

Java e pestë: 2 dhjetor

Java e gjashtë: 10 Dhjetor

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu