Lippi “skanon” garën Scudetto dhe nuk e bën dramë humbjen e Milanit në La Spezia!

Sigurisht nuk është një fillim i mirë jave për Milan dhe tifozët kuqezi. Pas 5 muajsh të kaluar vetëm në krye të renditjes, Interi e kaloi. Zikaltërit dolën fitues 3-1 ndaj Lazio duke shfrytëzuar kështu humbjen e pabesueshme te djemve të Piolit ndaj Spezia-s të shtunën.

Një situatë e pazakontë për Interin që nuk ishte para të gjithëve, në fazën e dytë të kampionatit, që prej 11 vitesh ose nga dimri 2010, viti i Triplete me Mourinho në stol.

Një vend i parë që mbërriti, pas një ndjekje të gjatë, në javën që i parapriu derbit me skenarin e mundshëm të një mini arratisje në rast të fitores ndaj Milanit.

Për Ibrahimovic dhe shokët e tij të skuadrës, pra, pritet një sfidë vendimtare për ambiciet kryesore. Scudetto, përtej deklaratave të rrethanave, mbetet një objektiv i mundshëm.

Edhe Marcello Lippi mendon kështu. Ish-trajneri i ekipit kombëtar u intervistua këtë mëngjes në Radio Anch’io Sport në Radio 1 dhe tha fjalën e tij në garën e Scudetto.

“Nga ky kampionat mund të presim gjithçka, është një turne anormal. Varion nga 50 pikë për Interin deri në 43 për Romën me Juve dhe Napoli që duhet të luajnë një ndeshje të prapambetur. Katër-pesë skuadra do të luajnë Scudetto deri në fund”, shpjegon Lippi i cili më pas përqendrohet në ambiciet e Milanit.

“Milani – vazhdon ish-trajneri i Juventusit dhe Interit – është në garë për Scudetto. Humbi në La Spezia por kundër një ekipi që ofron futboll agresiv, të shpejtë dhe proaktiv. Janë 1 pikë nga maja dhe ka investuar në merkato për të lënë dikë të pushojë (…) Interi që do të duhet të mendojë vetëm për kampionatin është padyshim në avantazh”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu