“Lindi SuperLeague, sulmi i top klubeve ndaj hipokrizisë së UEFA-s dhe FIFA-s. Harruan se çfarë ju bë Milanit…”

Në orët e fundit, lajmi kryesor është vetëm lindja e Superligës së Europës.

“Il Riformista” – në faqen e saj të internetit – shpjegon se UEFA ka folur menjëherë kundër këtij konkursi të ri, por nuk është e besueshme kur bën moral për vlerat sportive të shkelura nga interesat ekonomike:

“Vitet e Fair Play Financiar nuk kanë bërë asgjë përveç gjenerimit të gjobave të papërfillshme për klube super të fuqishme, të tilla si Manchester City dhe Psg, në gjendje t’i paguajnë ato me thjeshtësi dhe të trajtohen ‘ndryshe’ krahasuar me Milanin, për shembull, e vetmja kompani që ka paguar me të vërtetë me përjashtim nga kupat për mos mbajtjen e bilanceve në rregull”.

Edhe FIFA shprehu menjëherë mosmarrëveshjen e saj për lindjen e Superligës, por edhe në këtë rast thirrja për “vlerat” është qesharake…

“PSG është klubi që në këto orë është bërë objekt bisedash: i munguari i madh në listën e klubeve që aderuan në Super League, ndoshta për shkak të sikletit për lidhjen mes presidentit Nasser Al-Khelaifi – i përfshirë në zhvillimin Botërorit të ardhshëm në Katar – dhe krerëve të futbollit europian dhe botëror, UEFA dhe FIFA, që janë kundër 12 klubeve”, shkruan Il Riformista.

“Zgjedhja e njëjtë që ka ënë në vendin e Lindjes së Mesme dhe që ka hapur polemika, për shkeljen e të drejtave të njeriut dhe fakti që vdesin 2 njerëz në ditë nga kjo skllavëri pune”.

“Diskutimi i parave kundër meritës, ose kundër vlerave nuk mund të dëgjohet nga UEFA dhe FIFA”.

“Pra, duhet folur për para kundër parash, diferenca është që me SuperLeague paratë do të jenë më shumë (katër herë më shumë)”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu