LINDI SUPER LEAGUE: 9 pyetje dhe përgjigje mbi kompeticionin, formatin, ekipet, pro, kundër, rreziqet dhe financuesit!

Një bombë e vërtetë ka shpërthyer në botën e futbollit që kërcënon të revolucionarizojë të gjithë sistemin.

Pak pas mesnatës, mbërriti një deklaratë e përbashkët nga 12 klubet themeluese që njoftonin krijimin e Superligës.

Shumë pyetje, përgjigje pak a shumë të qarta: le të përpiqemi të bëjmë një përmbledhje të situatës me FAQ në lidhje me konkursin:

– Çfarë është SuperLeague?

Po flasim për një kampionat të ri mes klubeve që i përkasin elitës evropiane të futbollit, i cili në fakt do të zinte vendin e Champions League.

Klubet pjesëmarrëse do të ishin 20: 15 fikse dhe 5 që do të vinin, vit pas viti, nga kampionatet kombëtare me ftesë pra dhe merita sportive.

– Cila është formula e studiuar?

Ndeshjet e mesjavës me të gjitha klubet pjesëmarrëse që vazhdojnë të garojnë në ligat e tyre përkatëse kombëtare, duke ruajtur orarin tradicional të ndeshjeve kombëtare.

Klubet pjesëmarrëse u ndanë në dy grupe me dhjetë ekipe, të cilët do të luajnë si në shtëpi ashtu edhe jashtë, dhe me tre më të mirët në secilin grup që automatikisht do të kualifikohen në çerekfinale.

Ekipet e klasifikuara të katërta dhe të pesta do të përballen me njëri-tjetrin në një ndeshje vajtje-ardhje për dy vendet e mbetura në dispozicion për çerekfinalet.

Formati i eliminimit të vetëm, i luajtur si në shtëpi ashtu edhe jashtë, do të përdoret për të arritur në finalen me një ndeshje të vetme, e cila do të luhet në fund të majit në një stadium neutral.

– Si lindi SuperLegue dhe cilat janë 12 klubet themeluese?

12 klubet themeluese krijuan Superlega. Në njoftimin për shtyp të lëshuar natën midis të dielës 18 dhe të hënës 19 prill thuhet: “AC Milan, Arsenal FC, Atlético de Madrid, Chelsea FC, FC Barcelona, ​​FC Internazionale Milano, Juventus FC, Liverpool FC, Manchester City, Manchester United , Real Madrid CF dhe Tottenham Hotspur janë bashkuar të gjithë si Klube Themeluese “.

– Kush ka dalë tashmë kundër tij?

Bayern Munchen dhe Borussia Dortmund me një njoftim për shtyp tashmë kanë marrë një qëndrim për këtë çështje dhe nuk do të marrin pjesë në Superligë.

Paris Saint Germain po qëndron larg për momentin, duke pasur parasysh që Al-Khelaifi është i përfshirë në UEFA, me të drejtat televizive të Champions League dhe me Kupën e Botës 2022 në Katar.

Porto gjithashtu shprehu kundërshtimin e tij.

– A do të marrin pjesë pjesëmarrësit në Superligë në kampionatet kombëtare?

Në të njëjtin njoftim të krijimit të Superlega ka një referencë të qartë, nga 12 klubet themeluese, të dëshirës për të vazhduar pjesëmarrjen në kampionatet kombëtare, duke pasur parasysh se flitet për një “turne të ri futbolli në mesjavë”.

– A do të përjashtohen lojtarët nga ekipet e tyre përkatëse kombëtare?

Është e mundur që lojtarët e përfshirë në Superligë nuk mund të veshin fanellat e ekipeve të tyre kombëtare. Siç është njoftuar nga FIFA dhe gjashtë shoqatat, klubet e prekura do të ndalohen të luajnë ndonjë garë tjetër në nivel kombëtar, evropian dhe botëror dhe lojtarëve të tyre mund t’u mohohet mundësia të përfaqësojnë ekipet e tyre kombëtare…

– Kur do të fillojë SuperLeague?

Në të njëjtën njoftim për shtyp që mbërriti gjatë natës, Super League përmendet si një garë “duhet të fillojë sa më shpejt të jetë e mundur”.

Vështirë të bësh supozime të sakta, por nuk mund të përjashtohet që mund të përpiqen ta fillojnë që në sezonin e ardhshëm, edhe nëse koha duket të jetë shumë e shkurtër…

– A do të zëvendësojë Super League Champions League?

Jo, por klubet e përfshira në Superligë nuk do të jenë në gjendje të marrin pjesë, pasi ata tashmë kanë një angazhim.

UEFA është kundër projektit dhe tashmë ka kërcënuar me ndëshkime për klubet.

Liga aktuale e Kampionëve është një konkurs zyrtar, Superliga është një turne privat i organizuar dhe menaxhuar drejtpërdrejt nga klubet, të cilët do ta luanin atë në mes të javës “në vend” të Kupave tradicionale. Klubet rebele janë të gatshme të vazhdojnë të luajnë kampionatin rregullisht gjatë fundjavës (Serie A, Premier League, La Liga), nëse nuk përjashtohen.

– Kush do ta financojë Superligën?

Pas ambicjeve të SuperLeague dhe 12 klubeve (për momentin) protagonistët e ndarjes së bujshme, ka fonde dhe grupe investimesh të gatshme për të financuar projektin e ri.

Një nga këto do të jetë JPMorgan Chase, një kompani shumëkombëshe e shërbimeve financiare dhe një nga 4 bankat më të mira amerikane.

Vetë JPMorgan ka konfirmuar mbështetjen ekonomike të SuperLeague për agjencinë ndërkombëtare Reuters, duke garantuar 3.5 miliardë euro që klubet do të duhet të ndajnë…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu