Lille-Milan, të gjitha numrat! Nga rekordi i Kjaer te ndërprerja e ecurisë së dy golave jashtë!

Një barazim që nuk dëmton renditjen e grupeve, duke lejuar Milanin të mbetet në vendin e dytë dhe për këtë arsye në zonën kualifikuese, por Lille mbetet në krye (në +1) dhe Sparta Prague po afrohet (në -1).

Pas rezultatit 1-1 në “Pierre Mauroy”, Milani ngjitet në 7 pikë pas një ndeshje të vështirë të luajtur me presion.

Le të shohim, pas javës së katërt të Europa League, Grupi H, numrat kryesorë të prodhuar nga fusha:

1- Milani gjeti golin e parë kundër Lille në garat evropiane, pas 316 minutash (thatë në tre ndeshjet e para).

2- Milani gjeti rrjetën me goditjen e vetme në kuadrat të bërë në këtë ndeshje.

3- Përjashtuar kualifikueset, Milan ka gjetur golin në shtatë ndeshje radhazi jashtë fushe në gara evropiane për herë të parë që nga dhjetori 2009.

4- Për herë të parë që nga qershori i kaluar në Coppa Italia (ndaj Juventus), kuqezinjtë nuk arritën të shënojnë të paktën dy gola jashtë, duke ndërprerë një seri prej trembëdhjetë ndeshjesh jashtë me më shumë se dy gola.

5- Milan sot është formacioni i pestë më i ri fillestar i parë deri më tani në këtë Evropa League (23 vjeç e 360 ​​ditë).

6- Me golin e Castillejo, golashënuesit e Milanit tani janë 12, të paktën dy më shumë se çdo ekip tjetër i Serie A. Samu shënoi golin e tij të dytë në Ligën e Evropës sot, 1687 ditë pasi shënoi të parin me fanellën e Villarreal (Prill 2016)

7- Simon Kjaer luajti 118 topa në Pierre Mauroy, një rekord për mbrojtësin danez në një lojë të vetme që kur luan për Milan.

8- Theo Hernández dhe Ismaël Bennacer luajtën sot ndeshjen e tyre të 50-të me fanellën kuqezi në të gjitha kompeticionet.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu