Liga e Kampionëve, risia për ekipet e renditura të treta: çfarë ndryshon për Grupet!

Liga e Kampionëve e Milanit filloi me një humbje. Rezultati i Anfield Road kundër Liverpool ishte gati i parashikueshëm, në prani të të cilit, megjithatë, kuqezinjte nuk u shpërfytyruan aspak duke qëndruar në lojë deri në fund, pavarësisht epërsisë së padyshimtë të kundërshtarëve, ndonjëherë, të papërmbajtshëm!

Një rezultat 3-2 që nuk kompromenton ambiciet e Milanit për kualifikimin e mundshëm në raundin e dytë falë edhe 0-0 mes Portos dhe Atletico Madrid, ky i fundit kundërshtari tjetër i djemve të Piolit, sot në debutimin e tyre në shtëpi në San Siro.

Një grup i ndërlikuar ai i Milanit, me të katër pretendentët që mund të aspirojnë të kalojnë në fazën e nokautit me një risi të rëndësishme. Nga edicioni aktual, në fakt, ata që renditen në vendin e tretë nuk hyjnë drejtpërdrejt në raundin e 32-të të Ligës së Evropës, e cila, në fakt, do të zëvendësohet nga një seri play-off që do të vendosin kualifikueset e mbetura për raundin nga 16…

Ndeshjet me eliminim direkt do të përfshijnë, në shkurt, ekipet e treta te klasifikuara ne grupet e Ligës së Kampionëve dhe te dytat e grupeve të Europa League. Shorti do të vendosë çiftet relative të ndeshjeve me vajtje dhe ardhje.

Ata që kualifikohen kalojnë në raundin e 16 -të të Europa League, ne të cilën 8 fituesit e grupeve kanë qasje të drejtpërdrejtë.

Një hap tjetër dhe i ri për ta bërë fazën e eliminimit edhe më interesante dhe që do të përfshijë gjithashtu pjesëmarrësit në Ligën e sapoformuar Conference.

Gjithashtu në këtë rast, për të dekretuar 8 kualifikues për raundin e 16 -të të kompeticionit të ri evropian do të ketë sa më shumë ndeshje playoff që do të përfshijnë te klasifikuarat e treta të grupeve të Europa League (deri në eliminimin e edicionit të fundit pas fazës së parë) dhe te dytat e grupeve të Conference League.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu