Legjenda e Milanit parashikon derbin dhe nuk ka dyshime mbi kuqezinjtë edhe pas Atalanta-s

Filippo Galli, ish-mbrojtës legjendar i Milanit, komentoi për momentin kuqezi pas disfatës kundër Atalanta dhe në prag të Coppa Italia ndaj Interit:

“Sa do të peshojë disfata ndaj Atalanta nesër në derbin e Coppa Italia? Nuk do të peshojë. Në të vërtetë, unë mendoj se humbja erdhi në momentin më të përshtatshëm: Milani është ende kampion dimri dhe do të zbresë në fushë në Kupë me dëshirën për të anuluar performancën e së shtunës.

A ka arsye më të madhe se derbi? Milani arrin me një skuadër më të gjerë, më të plotë: Pioli ka praktikisht dy lojtarë për pozicion.

Kuqezinjtë janë rritur muajt e fundit, Interi ka mbetur i njëjti. Pioli ka gjetur një ekuilibër të çmuar: grupi është i pjekur, ata e dinë që janë të fortë, por kjo vetëdije nuk është bërë kurrë arrogante ndaj Milan do të fitojë: ata janë më të vazhdueshëm se Interi dhe do të jenë të tillë edhe në një ndeshje të thatë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu