Legjenda e Milanit nuk ka dyshime: Vetëm ky futbollist do të ishte ideali, por këtu jemi te fantazia…

Intervistë e gjatë me Franco Baresi në mikrofonët e Skrill. Legjenda kuqezi që sot mbulon rolin e zëvendës presidentit ka folur në 360 gradë, duke rrëfyer të gjitha ndjenjat e tij në lidhje me Milanin e sotëm.

Përqendrimi në të kaluarën e tij si futbollist i kuqezinjve dhe kapiten është gjithashtu i rëndësishëm. Baresi ka fituar gjithçka me Milanin, dhe pozicioni që mban sot i bën nder jo vetëm atij, por edhe gjithë mjedisit.

Intervista filloi me Baresi i cili tha fjalën e tij për sezonin e ekipit të Pioli: “Unë mendoj se objektivi i Milanit është të kthehet në Champions League pas kaq shumë vitesh jashtë kësaj gare. Skuadra po kalon një sezon të mirë, ne po arrijmë vendin e tretë në renditje, varet nga ne, ky është qëllimi ynë dhe ne duhet ta godasim atë”.

Nënkryetari i nderit i Milan shpjegoi atë se në çfarë konsiston saktësisht roli i tij brenda klubit: “Të jesh pjesë e AC Milan është një përgjegjësi, një privilegj. Pas karrierës time në fushë, unë kam bërë një rrugë të gjatë: kam mbajtur role të ndryshme dhe tani jam shumë krenar që jam zëvendës President i Nderit.

Gjatë viteve kam mësuar se çfarë do të thotë të jesh pas një tavoline duke u përpjekur të përhapësh vlerat e përkatësisë që kanë qenë gjithmonë thelbësore për këtë klub”.

Franco Baresi foli për kontributin e tij teknik dhe taktik: “Përvoja ime shumë vjeçare në fushë më ndihmoi të vlerësoja më mirë lojën, të këshilloja se si të sillem në çdo situatë, për mirë dhe për keq, në rast të fitoreve dhe humbjeve. Mendoj se është pothuajse i njëjti lloj përgjegjësie që kanë futbollistët kur veshin fanellën e Milanit”.

Ish-kapiteni i Milanit gjithashtu foli për marrëdhënien e tij të veçantë me Paolo Maldini: “Ne kemi luajtur së bashku për shumë vite dhe jemi njohur me njëri-tjetrin që kur bëri debutimin e tij kur ishte 16 vjeç.

Jam shumë i lumtur që marrëdhënia jonë ekziston edhe sot. Ne të dy vazhdojmë të punojmë për Milanin dhe të dy do t’i vendosim të gjitha njohuritë dhe aftësitë tona në dispozicion të klubit”.

Pyetja që i shtrohej Baresi ishte shumë e bukur se cili lojtar do të donte që ai të mbërrinte në Milano gjatë verës, nëse paratë nuk do të ishin problem:

“Le të bëjmë një fantazi: Mbappé. Mendoj se ai është një lojtar i jashtëzakonshëm. Ai është i ri dhe bën gjëra të jashtëzakonshme. Ai ka forcë, cilësi dhe luan në një mënyrë moderne”.

Franco Baresi përfundoi duke folur për ekipin dhe duke shprehur mendimin e tij për Zlatan Ibrahimovic: “Skuadra e sotme po përpiqet të befasojë dhe të mos zhgënjejë pritshmëritë.

Është një grup që po performon në nivele të larta këtë vit dhe na jep besim për të ardhmen. Zlatan është në krye të futbollit; është një legjendë. Besoj se në 10 vitet e fundit ai ka qenë një nga lojtarët më të mirë për nga cilësia dhe personaliteti. Dhe nuk ka dyshim për këtë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu