Legjenda e Milanit i jep forcë kuqezinjve: Mos hiq dorë nga titulli, periudha e keqe do kalojë. Kam një këshillë për Tonalin

Sot Gazzetta dello Sport publikoi intervistën me Demetrio Albertini, ish-ylli i Milanit në vitet ’90.

Menaxheri aktual federal ka fituar gjithçka si futbollist. Kështu që ai e njeh mirë dinamikën e një dhome zhveshjesh dhe një ambienti ambicioz si ai kuqezi.

Albertini nuk ka dyshime. Pavarësisht renditjes së pafavorshme, Milani ende duhet të shikojë lart:

“Duhet të vazhdojë të synojë për objektivin maksimal, domethënë Scudetto. Është absolutisht normale që ka momente të tilla në një kampionat, por ekipet e forta janë ato që dinë të menaxhojnë momentet negative. Grupet reale ndërtohen në vështirësi”.

Milani duhet të kërkojë arsyet e duhura: “Duhet të vazhdojë të ëndërrojë titullin për dy arsye: së pari të mos pendohet në fund, është e mundur që Interi të pengohet për disa ndeshje, nuk mendoj se ato dominuan kundër Atalanta dhe Torino kundërshtarët.

Nëse Interi ngadalëson pak, do të ishte edhe më keq që Milani të mos ishte përpjekur. Së dyti, sepse nëse synon lartë ke më shumë stimuj, e dini që po luani për qëllimin më të rëndësishëm që ekziston”.

Për luftën në Ligën e Kampionëve: “Ka ende shumë ndeshje që mungojnë në një kontekst të padeshifrueshëm si kurrë më parë.

Midis dëmtimeve, pezullimeve, rikuperimeve të Covidit, lodhjes, gjithçka mund të ndodhë. Pas tyre, të gjithë janë atje: Juventusi nuk më habit, Roma dhe Napoli kanë mbetur në zonë. Momenti vendimtar vjen tani, në pranverë”.

Albertini vlerëson skuadrën kuqezi: “Ka lojtarë që janë vlerësuar shumë kohët e fundit, unë jam duke menduar për Kessie dhe Calhanoglu…

Calabria i cili ka bërë një hap të konsiderueshëm në cilësi këtë sezon. Të mos harrojmë që mungesat padyshim peshuan në këtë fazë dhe ato do të kthehen: Bennacer është shumë i rëndësishëm, Ibra nuk ka alternativa. Edhe edhe pse ata që luanin në vend të tyre përgjigjeshin mirë, duke e bërë të qartë se forca e vërtetë është të kesh një grup të pjekur”.

Për Tonalin: “E shoh shumë të ndrojtur. Besoj se ai mund të bëhet një lojtar i rëndësishëm në historinë e klubit dhe e uroj kështu. Ai është super i talentuar dhe shumë i ri: thjesht duhet të ketë më shumë personalitet”.

Më në fund për Europa League: “Unë gjithmonë jam mësuar të synoj objektivin më ambicioz, me koston e menaxhimit pas zhgënjimit që nuk e kisha arritur. Por Milani mund ta bëjë atë shumë mirë, ata tashmë kanë bërë një paraqitje të shkëlqyeshme në ndeshjen e parë. Sot ata e dinë se si ta bëjë atë dhe ku të fillojë përsëri”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu