Legjenda e hokejt “thumbon” Ibrahimovic, Zlatan i kthehet keq: Kur të godasin me disk…

Si kur flet ashtu edhe kur luan, Zlatan Ibrahimovic gjithmonë i bën njerëzit të argumentojnë…

Për mirë apo për keq. Edhe në atdheun e tij, Suedinë, e cila e mirëpriti atë përsëri me fanellën e kombëtares pas pesë vitesh mungesë dhe një lamtumire fillestare duke vendosur tërheqjen!

Ibra, titullar kundër Kosovës mbrëmë dhe ende vendimtar me një asist me thembër, është kritikuar nga një legjendë e sportit suedez.

Ky është Borje Salming, ish-kampion hokej mbi akull. Një sportist shumë i dashur në Skandinavi, por pak i njohur në botë!

Në orët e kaluara, Salming dha një intervistë kritike për sulmuesin e Milan, i cili kohët e fundit është kthyer në ekipin kombëtar.

Sipas tij, Ibra do të ishte shumë “i pakëndshëm” në fushë, duke mos i ndihmuar shokët e tij të skuadrës me gjestet e tij të njohura…

Ibrahimovic donte t’u përgjigjej sot në një konferencë për shtyp kritikave të bashkatdhetarit të tij të njohur.

Zlatan, nga kulmi i përvojës së tij fituese, nuk i pëlqen të nxitet për qëndrimet e tij: “Në Suedi ata gjithmonë më sulmojnë çfarëdo që të bëj.

Në Itali nuk është kështu, unë jam më e lirë. Vetëm për shkak se unë gjestikuloj në fushë, nuk është e vërtetë që unë jam negativ dhe qortoj. Për mua është një mënyrë për të vlerësuar atë që bëjnë shokët e mi të skuadrës”.

Ibra nuk kurseu një koment të zgjuar ndaj Salming: “Kam dëgjuar atë çfarë tha ai. Ai nuk më njeh mua dhe është më mirë të heshtë!

Nëse ai goditet me një disk në kokën e tij nuk do të thotë se po bën gjënë e duhur”…

Një shaka, duke iu referuar disiplinës së hokej, e cila në të vërtetë e zbaviti Salming. Ish-kampioni e mbylli polemikën pa përkeqësuar tonet:

“Unë u kënaqa shumë me përgjigjen e Ibrahimovic. E meritoja, qesha! Nëse them diçka është e drejtë që të marr përgjigjen e duhur”.

Kush është Borje Salming, njeriu që zemëroi Ibrahimovic

Borje Salming, legjenda suedeze e hokej mbi akull, ish-atlet i lindur në 1951, me origjinë finlandeze, ka qenë anëtar i Hall of Fame të këtij sporti për disa vjet.

I konsideruar si një nga lojtarët më të mirë të kohës së tij, Salming ka luajtur 81 herë ekipin suedez të hokej.

Përveç shërbimit në disa klube të rëndësishme kombëtare, ish-ylli i akullit gjithashtu luajti në kampionatin prestigjioz kanadez. Ai gjithashtu mori pjesë në 3 Kampionate Botërore dhe një Lojëra Olimpike Dimërore.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu