Leao nuk është i bindur nga Everton: një destinacion tjetër intrigon më shumë!

Merkato ka nisur zyrtarisht në datën 1 korrik edhe pse Milani me kohë ka zyrtarizuar Maignan dhe Tomorin.

Megjithatë, tani nis edhe pjesa më e vështirë dhe intriguese, kur duhet të gjenden elementët e duhur për Stefano Pioli dhe të shiten ato që nuk janë brenda projektit tekniko-taktik.

Pas investimeve të mëdha për Maignan dhe Tomori dhe blerjes së afërt të Sandro Tonali, klubi po vlerëson largimet e mundshme për të financuar blerjet e ardhshme.

Ata janë të ndryshëm, veçanërisht në lidhje me sulmin. Midis këtyre edhe Rafael Leao, i konsideruar i rëndësishëm, por jo thelbësor, dhe për të cilin do të vlerësohen ofertat.

Milani është i gatshëm t’i japë një mundësi tjetër, pavarësisht dy sezoneve me një paraqitje disi të luhatur. Sidoqoftë, shitja e tij përfaqëson një mundësi të shkëlqyeshme për të fituar para.

Kërkesa nga kuqezinjtë është rreth 25-30 milion euro. Një shifër që do të thoshte një fitim i shkëlqyeshëm kapitali dhe mundësia e kthimit për të operuar me te një investim i ri.

Sigurisht që nuk ka mungesë të propozimeve. Jorge Mendes tashmë ka parashikuar ardhjen e mundshme të propozimeve interesante nga Premier League te drejtuesit, më saktësisht nga Ëolverhampton dhe Everton.

Ideja kryesore e prokurorit të fuqishëm ishte një shkëmbim me Toffies për të çuar portugezin në Angli dhe për ta bërë kolumbianin James Rodriguez të vishej kuqezi.

Deri më tani, pengesa ka qenë e përbërë nga vullneti i Leao: 22 vjeçari, në të vërtetë, nuk është e bindur për Everton dhe do të dëshironte një qëndrim me kuqezinjtë.

Sidoqoftë, bisedimet e shitjes nuk mbarojnë. Kjo sepse propozimet dhe skenarët për sulmuesin janë të shumta dhe mes tyre ekziston një në veçanti.

Këta janë gjermanët e Borussia Dortmund, të cilët mund të shihnin Julian Brandt të largohej në atë rol dhe që janë shumë të interesuar për Leao.

Për momentin flitet për sondazhe, por nëse një ofertë konkrete do të arrinte në klub, sigurisht që do të vlerësohej.

Ndërkohë, Leao pritet në 8 korrik për fillimin e grumbullimit. Ideja Dortmund intrigon më shumë Leao se sa transferimi në Premier.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu