“Leao ka prekje kampioni, numrat e tij rrallë i shoh diku! Kessie-Bennacer sikur kanë lindur bashkë”

Për të komentuar momentin e Milanit, ekipi editorial i Milannews.it kontaktoi me Bruno Longhi. Me gazetarin e famshëm u bisedua për epërsinë e Milan në renditje, performancën e Ibrahimovic dhe përfshirjen e Tonali në ekipin e Piolit.

A prisnit të shihnit Milanin vetëm në krye të tabelës pas shtatë javësh?

“Jo, ose më saktë unë prisja vazhdimin e asaj që ai kishte bërë në finalen e sezonit të kaluar, por jo vendin e parë. Prisja ta shihja atë në pozitat më të larta, por gjithashtu prisja të shihja Interin dhe Juventusin të fitonin çdo ndeshje.

Vendi i parë për kuqezinjtë varet edhe nga rezultatet e të tjerëve të cilët, nga ana tjetër, kanë humbur disa pikë gjatë rrugës.Megjithatë, unë prisja një fillim të shkëlqyeshëm të sezonit nga Milani.

Italian Journalist Bruno Longhi: "Inter Didn't Consider Sandro Tonali To Be  Ready Today"

A mundet që Milani të luftojë vërtet për Scudetto-n?

“Skuadrat e tjera do të dalin në planin afatgjatë, por Milani nuk është një ekip si Sassuolo i cili është i ri dhe do të ketë disa përçarje gjatë sezonit.

Milani është një ekip që ka identitetin e tij të lojës, është testuar në të gjitha ndeshjet. Vetëm kundër Lille nuk u pa, por për mendimin tim sepse Pioli nuk hodhi në fushë formacion konkurrues.

Në të gjitha ndeshjet e tjera kuqezinjtë nuk kanë qenë kurrë në vështirësi, ata nuk kanë fituar asnjëherë me fat, gjithmonë kanë prodhuar shumë dhe kanë fituar me meritë. Milani mund të luftojë për Scudetto, por nëse ndonjë ekip tjetër është më i fortë kjo është çështje tjetër”

A jeni i befasuar nga performanca e Ibrahimovic?

“Shumë. Ai më befasoi sidomos kur arriti në janar, pothuajse dukej si një album kujtese pasi ai kishte bërë mirë në Milano në të kaluarën, por erdhi nga një kampionat si ai amerikan që shumë e përcaktojnë si jo konkurrues.

Në fushë, megjithatë, pavarësisht moshës, Ibra provoi të ishte një mbizotërues autentik. Dyshimet e mia fillimisht buruan nga fakti se ai vinte nga një kampionat jo i nivelit të lartë si ai amerikan.

Prandaj prisja një lojtar në gjendje të zgjidhte disa probleme të Milanit dhe në vend të kësaj ai ato i ka zgjidhur të gjitha”.

Kush është i riu që për mendimin tuaj mund të rritet më shumë së bashku me Ibrën?

“Leao, nga një lojtar marramendës disa kohë më parë, tani është bërë një shigjetë në harkun e Milanit, ai është një lojtar që dëmton mbrojtjet kundërshtare. Ai bën gjëra të jashtëzakonshme, ka shpejtësi dhe teknikë. Leao ka nevojë për vazhdimësi dhe të jetë afër Ibra mund ta ndihmojë atë të bëhet më i vazhdueshëm.

Nëse gjen vazhdimësi, Leao mund të bëhet me të vërtetë një kampion. Kundër Veronës unë e kam parë atë duke bërë gjëra të çmendura, si kur ai kërceu kundërshtarin pa prekur topin. Këto janë gjëra që ia shohim lojtarëve të klasit!

Diaz dhe Saelemakers janë lojtarë të mirë, mund të jenë shumë të dobishëm, por nuk mendoj se janë profile që mund të bëhen kampionë”.

Me Pioli, shumë lojtarë janë rritur …

“Ka shumë lojtarë që janë rritur në mënyrë eksponenciale. Calabria ka qenë gjithmonë një lojtar i shkëlqyeshëm për mua dhe tani ai po e provon atë, duke fituar edhe ekipin kombëtar. Theo është gjithmonë i fortë. Një surprizë tjetër është Kjaer i cili është i fortë dhe është gjithashtu një nga drejtuesit e kësaj skuadre. Bennacer dhe Kessie po bëjnë shumë mirë “.

Çfarë mendoni për Tonalin dhe vështirësitë e tij?

“Kur flasim për Tonalin ne gjithmonë mendojmë për shumën e madhe të parave që Milani shpenzoi për ta marrë atë nga Brescia.

Tonali vjen nga një realitet tjetër dhe arrin në një ekip me një formë të përcaktuar mirë, që është 4-2-3-1, ku të dy në mes të fushës janë Kessie dhe Bennacer që duket se kanë lindur për të luajtur së bashku.

Prandaj, të jesh në gjendje të fitosh vendin nuk është e lehtë për Tonali, i cili duhet të bindë Piolin ose të ndryshojë formën për ta lejuar atë të luajë gjithashtu, duke kaluar për shembull në 4-3-3 , ose ai duhet të bëjë më mirë sesa Kessie dhe Bennacer. Pioli nuk dëshiron ta djegë atë dhe dëshiron të presë rritja e tij”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu