“Leao gati, Bennacer thuajse, për Ibra presim! Gabbia me personalitet, Tonali të mos kënaqet”

Stefano Pioli, trajneri i Milanit, foli sot në konferencë për shtyp përpara ndeshjes ndaj Sparta Prague në Europa League. Kuqezinjtë janë kualifikuar dhe luajnë thjesht për vendin e parë në grup (Lilla favorite).

Çfarë mendoni kur dëgjoni për Milan 1 dhe Milan 2?

“Ka një konkurrencë të madhe te Milani. Unë i kërkova klubit një grup cilësor dhe ata e plotësuan kërkesën time. Nesër ekipi që do të zbresë në fushë do të japë më të mirën e tij dhe do të përpiqet të fitojë”

A synoni të përfitoni nga e gjithë skuadra që keni në dispozicion?

“Të gjithë janë lojtarë kryesorë në projektin tonë. Ne jemi shumë, por ka edhe shumë ndeshje. Nesër do të ketë vend për ata që kanë luajtur më pak deri më tani”

Si ishte udhëtimi i kthimit nga Genova me korin e lojtarëve drejt jush?

“Ne gjithmonë përgatitemi në maksimum për të fituar ndeshjet. Është normale të festojmë një fitore, por të nesërmen menjëherë mendojmë për ndeshjen tjetër. Nuk ka eufori, por kënaqësi të madhe”.

Si është Ibrahimovic?

“Ai është më i mirë, po vazhdon rikuperimin. Do të shohim se ku do të na çojë.”

Në cilën pikë është Milani juaj?

“Nuk është e mundur të arrihet 100%, në futboll nuk ka përsosmëri. Vështirë të japësh një përqindje, por unë ende mendoj se ne jemi shumë të rinj dhe kemi akoma hapësirë ​​për përmirësim si nga pikëpamja individuale ashtu edhe nga skuadra”.

Si është Leao? A jeni të kënaqur me performancën e Tonalit në Xhenova?

“Leao është më mirë dhe është në dispozicion për nesër. Unë do të doja që ai të luante një pjesë të lojës, ai ka qenë jashtë për disa javë, por shpresoj ta bëj atë të luajë një pjesë.

Sandro luajti një lojë të mirë në Xhenova, por ai nuk duhet të jetë i kënaqur”.

Çfarë ndjeni t’i thuani Rangnick?

“Nuk ka përgjigje për këtë pyetje”.

Si e gjykoni rritjen e Gabbia?

“Është e drejtë të nënvizosh rritjen e tij, ai po dëshmon se është bërë një titullar i Milanit. Ai është i ri por tashmë luan me personalitet të shkëlqyeshëm”

Si është situata e Bennacer?

“Ai ka pasur disa probleme në ditët e fundit. Ai nuk do të thirret për nesër, por unë mendoj se ai do të jetë në grup të premten dhe mendoj se ai mund të jetë në dispozicion për të dielën kundër Parma”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu