Leao e bën Milanin të fluturojë, Boban kishte të drejtë: prapaskena!

Ka shumë shënime pozitive te ky Milan i fillim sezonit dhe Rafael Leao është sigurisht një prej tyre. Anësori portugez vazhdimisht po jep shfaqje të shkëlqyera.

Vazhdimësia ishte pikërisht një avantazh që i mungonte në dy vitet e fundit dhe tani më në fund duket se është pjekur nga kjo pikëpamje. Performanca e tij duket konstante dhe numrat janë të mirë: 4 gola dhe një asistim në 9 ndeshje të luajtura.

Gjithashtu vlen të përmenden shumë shfaqje të rëndësishme dhe gjithashtu detyra mbrojtëse shumë të dobishme.

Paraqitjet e shkëlqyera me Milanin gjithashtu lejuan që Leao të thirrej nga ekipi kombëtar i Portugalisë. Nëse gjatë verës më shumë se disa fansa nuk do t’i kishin shkulur flokët për shitjen e tij, tani skenari ka ndryshuar dhe të gjithë janë të bindur për vlerën e 22-vjeçarit të lindur në Almada.

Gazeta Tuttosport shpjegon se i pari që besoi në të ishte Zvonimir Boban, veçanërisht i vendosur për të investuar rreth 28 milionë euro për ta rrëmbyer atë nga Lille në verën e vitit 2019.

Ish menaxheri i Rossonerëve kishte të drejtë, edhe nëse Leao duhej pritur para se të bëhej kërcimi cilësor i shumëpritur.

Ndonjëherë në Itali ka pak durim, veçanërisht në sheshet e mëdha. Por Paolo Maldini dhe Frederic Massara nuk kishin dyshime kur arritën ofertat për portugezin në merkaton e fundit verore. Ata i refuzuan, duke vendosur të vënë bast mbi të. Nuk gabuan, performanca e Rafa është e qartë.

Lojtari është afruar këtë sezon në një mënyrë më të mirë. Që nga përgatitja verore ai ka punuar me përqendrim maksimal, ka forcuar trupin e tij dhe nuk e ka humbur shpejtësinë e madhe që e karakterizon.

Edhe në vitin e fundit ai nuk e nisi keq, por më pas pati luhatje, ndërsa tani ai është brenda lojës nga fillimi në fund. Ai është pjekur dhe mund t’i japë shumë skuadrës së Stefano Piolit, një trajner i cili nuk ka pushuar së besuari te Rafa.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu